Beş adımda spora dönüş kılavuzu

Abone Ol 

Pandemi sebebiyle kısıtlamalar maalesef spor rutinlerimizi de etkiliyor. Spora ara vermek, geri dönmek için engel değil. Normalleşmeyle birlikte tekrar motive olup spor yaparken dikkat edilmesi gerekenleri anlatan spor eğitmeni Anıl Altuntaş, kendinize zaman tanıyarak yavaş yavaş ilerlemenizi söyledi. Ayrıca, başarı oranını artırmak için istediklerinizin listesi yapmanın faydalarından bahsetti.

Beş adımda spora dönüş kılavuzu #1

“Güçlü bağışıklık için egzersiz şart”

Spor Eğitmeni Anıl Altuntaş, birçok kişinin kulüplerde spor rutinine dönmek için kararlı ve heyecanlı olduğunu söyledi. Daha hareketli bir yaşamın yanı sıra stres ve yorgunluktan kurtulmak isteyenlerin spora ilgi gösterdiğini belirten Altuntaş, “Pandemi döneminde hemen herkes zinde ve formda kalmak için düzenli egzersizin önemini kavradı. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğru beslenmek kadar önemli olan bir alışkanlık da düzenli egzersiz yapmak. Araştırmalar, daha sık egzersiz yapan ve daha yüksek fitness seviyesine sahip olan kişilerin vücudunda daha az enflamasyon olduğunu ortaya koyuyor. Bağışıklık hücreleri ise daha az enflamasyon olan vücutlarda çeşitli enfeksiyonlarla daha verimli bir biçimde savaşabiliyor.” dedi.

Altuntaş, kulüplere kolayca geri dönüş yapmak için tavsiyelerde bulundu. İşte o tavsiyeler:

Motive olun: Spora ara vermek, geri dönmek için engel değil. Motivasyonunuzu yüksek tutun. İlk hafta dört-beş gün salona gitmek yerine iki-üç gidin. İkinci hafta bir ya da iki gün ekleyin. Yeme alışkanlıklarınızı da gözden geçirin.

Grup derslerine katılın: Grup dersleri daha iyi antrenman yapılmasına olanak sağlar. Ayrıca enerjiyi artırarak motivasyonu yükseltir. Böylece eğlenirken forma girmek de mümkün olur.

Kendinize zaman tanıyın: Antrenman seviyenizi ilk günden yüksek tutmayın. Yavaş yavaş, gün gün ilerleyin. Kendinize en az bir-iki hafta tanıyın. Gerçekten başarmak istediğiniz şeylerin bir listesini yapın.

Aceleye gerek yok: Egzersiz öncesi ısınmak, vücudun esnekliğini sağlamak açısından çok önemli. Isınmayı unutmayın. Zamanla ve sabırla kaybettiklerinizi geri almanız mümkün. Kaybettiğiniz sıvıyı yerine koyun, doğru miktarda su için.

Şarkı listesi oluşturun: Sevdiğiniz müziklerle bir antrenman çalma listesi hazırlayın. Aynı zamanda bu listeye en sevdiğiniz şarkıları ekleyip, bu şarkıları yalnızca antrenman yaparken dinleyin.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu