Anneler Günü hediye önerileri 2022

Abone Ol 

Bu değerli ve özel gün yaklaşırken kafanızı nereye çevirirseniz anneler günü için hediye fikirleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu fikirlerden birçoğu kalpli hediyelerden oluşuyor. Artık kalpli hediyeler o kadar klasikleşmiş bir haldedir ki anneler bu hediyelere şaşırmıyordur bile. Elbette hatırlandıkları için sevineceklerdir, teşekkürünü dile getirecektir ama bu değerli günde, annenizin de gerçekten değerli hissetmeye hakkı olduğunu düşünüyoruz.

Öyleyse anneye hediye alırken ya da hazırlarken onların açısından düşünmek gerekir. Kendinize “annem nelerden hoşlanır, zevkleri ne?” sorularını sorarak bir değerlendirme yapmanız işinize kolaylaştıracaktır. Gelin birlikte anneniz için neler yapabileceğinizi gözden geçirelim.

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Anneler gününün ortaya çıkışına dair aslında iki hikaye bulunuyor. İlkinde Anna Jarvis adlı kadın, ölen annesinin ardından büyük bir pişmanlık içerisine girer. Annesi hayattayken onunla gerçek anlamda ilgilenmediğini düşünmektedir. Annesinin ölüm yıl dönümü olan 9 Mayıs tarihinde bir yemek verir ve anneler günü fikrini ortaya atar. Daha sonra annesinin uzun yıllar boyunca eğitimcilik yaptığı kilisede, 10 Mayıs tarihinde bir anma töreni düzenler. Anma töreninde ona 402 anne ve çocukları eşlik eder.

 

İkinci hikayede ise ortada bir pişmanlık değil, iç savaşın açtığı yaralar var. Ann Reeves Jarvis, kızı Anna Jarvis ve Julia Ward Howe adlı üç kadın tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkıyor. Bu hikayeye göre Ann Reeves Jarvis, annelerin çocukları ile ilgilenme biçimlerini geliştirmesine yardım eden; iç savaşla birlikte gelen kaos ortamını yumuşatmak için “Annelerin Dostluk Günü” çalışmasıyla halkına destek olmaya çalışan bir aktivistti. Julia Ward Howe ise meşhur “Cumhuriyet Savaş İlahisi”ni yazarak iç savaşın etkilerinden tek kurtuluş yolunun annelerin birbirine kenetlenmesi olduğunu öne sürmüştür.

Her iki çalışma ortak bir paydada buluşarak ortaya bu değerli gün çıkmıştır. 30 sene boyunca kutlanan anneler günü, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte durmuştur. Anneler gününün tekrar gündeme gelmesini sağlayan isim ise Ann Reeves Jarvis’in kızı, Anna Jarvis olmuştur. Senato kararıyla birlikte anneler gününün tarihinin resmiyet kazanmasını sağlamıştır.

Bu hikayelerden yola çıkarak anneler günü ne zaman sorusunun cevabı da ortaya çıkmış olur ve Mayıs ayının ikinci Pazar gününde kutlanır.

Anneler Günü için Hediye Fikirleri Nelerdir?

Klasik hediyelerden hoşlanan bir anneniz yoksa anneler günü özel hediyeler bulması zor bir süreçtir. Klasik hediyelerden hoşlanan bir anneniz olsa bile ona özel bir hediye sunmak isteyebilirsiniz elbette. Anneniz için hangi hediyenin özel olduğunu bulabilmek için önceden hazırlıklara başlamalı ve bunun için vakit ayırıp gerçekten düşünmelisiniz. Yardımcı olabilmek adına birkaç fikir vermek de isteriz.

  • İlgi duyduğu bir alana yönlendirmek adına onun için bir kurs kaydı yaptırabilir ya da o alanla ilgili malzemeleri temin edebilirsiniz.
  • Ufak bir seyahat planı yaparak annenizle birlikte farklı yerler keşfedebilirsiniz. Özellikle gitmek istediği bir yer varsa önceden öğrenip seyahat planınızı buna göre hazırlayabilirsiniz.
  • Anneniz el emeği şeylerden hoşlanıyorsa anneler günü hediyesi el yapımı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.
  • Evde değiştirmek istediği bir şey ya da bir oda varsa annenizi evden uzaklaştırarak tamamen onun zevklerine göre yeniden dekore edebilirsiniz.

Anneye Anlamlı Anneler Günü Hediyesi Ne Alınabilir?

Anneler günü hediyesi sizin için değil, anneniz için anlamlı hale getirilmeye çalışılmalıdır. Bu sebeple annenize hediye alırken öncelikle onun düşüncelerini bir şekilde öğrenmeniz ya da onu çok iyi tanıyor olmalısınız. Eğer annenizi iyi tanıdığınızı düşünmüyorsanız, hediye almadan önce ona belli etmeden sorular sorup ne istediğini öğrenebilirsiniz. Böylelikle anneniz için anlamlı anneler günü hediyeleri alma şansınızı da artırabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu