Yazın saç bakımı nasıl yapılmalı

Yazın saç bakımının çok önemli olduğunu belirten Öğr. Gör. Leyla Cesaret Ergül, özellikle salgın döneminde saç bakımı yaptıranların nelere dikkat etmesi gerektiğini anlattı.

Abone Ol 

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri Program Başkanı Leyla Cesaret Ergül, yaz aylarında saç bakımı yaptıranların dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Riskli durumlar

  • Mümkünse evden çıkmadan saçlarınızı kendiniz yıkayın,
  • Randevu saatinizi kaçırmayın,
  • Saçlarınızı kestirecekseniz maskenizi kulaklarınızdan çıkarıp ağzınızda kendiniz tutun,
  • Size hizmet veren kişinin maskeli olmasına dikkat edin.
  • Mesafeli de olsa fön çektirmek risklidir. Havada bulunan partikülleri üfleme ile birlikte uzaklara ulaştırabilir ve siz de risk altıda kalabilirsiniz.
  • Cilt bakımı, makyaj kaş bıyık aldırmak da yakın mesafede yapıldığından risklidir.

Yaz geldiğinde yıpratan ve kurutan etmeler artmaktadır. Sıcak hava, deniz suyu, havuzun klorlu suları saçları yıpratmaktadır. Bu yüzden iyi bir şampuan kullanılmalı ki bu tür etmenler saç ve saçlı deriden iyice arındırılsın. Dikkat edilecek bir nokta, sülfat içeren ürünlerden saçı kuruttuğu için uzak durulmalıdır. Kullandığınız şampuana katacağınız çam terebentin yağı, dökülen saçlarınızı besleyip onaracaktır. UVA ışınları cilde zarar verdiği gibi saçlara da zarar vermektedir. Bu nedenle koruyucu spreyler kullanılabilir, şapka takmak veya şemsiye de direkt güneşe maruz kalmaktan saçlarınızı koruyacaktır.

Doğal ürünler tercih edin

Deniz ya da havuza girdikten sonra saçlar mutlaka temiz bol su ile durulanmalı ve argan yağı ile yağlanmalıdır. Bu uygulama denizin tuzunun, havuzun klorunun zararlı etkilerinden saçlarınızı koruyacaktır. Saçlarınıza uyguladığınız ürünler oldukça önemlidir kullanacağınız kimyasal ürünlerden ise doğal ürünler kullanmanızı öneririm; Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi…

Sık sık saç dökülmelerinde beslenme oldukça önemli. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini içeren meyveler, tavuk hindi gibi protein kaynakları tüketilmeli ve bol su içilmelidir. Haftada bir veya iki kere Hindistan cevizi sütü veya aloe vera ile doğal maskeler yapılıp en az yarım saat bekletilmesi faydalı olacaktır. Kepeklenme probleminde ise sirkeden faydalanılabilir

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu