Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey

Abone Ol 

Yeterince uyumamak cinsel dürtünüzü azaltabilir, bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir, düşünme sorunlarına ve kilo almanıza neden olabilir. Yeterince uyumadığınız zaman, belirli kanserler, diyabet ve hatta araba kazaları riskinizi de artırabilirsiniz.

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #1

Hastalanmaya neden olur

Ay uyumak vücudunuzun hastalıklarla savaşma yeteneğini bozabilir. Bu hastalanmayı kolaylaştırır. araştırmalar uyku ve bağışıklık sistemi arasında karşılıklı bir ilişkinin olduğunu ortaya çıkardı. Hastalanır ve yeterince uyumazsanız, vücudunuz mikroplarla savaşır. Daha fazla uykusuz ve yorgun olursunuz. 

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #2

Kalp sağlığı

Bir araştırmaya göre, gecelik 5 saatten az olan uyku ve 9 saatten fazla olan uyku süreleri kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkiler oluşturur. Özellikle, koroner kalp hastalığı ve felç geçirme riskiniz daha az uyku ile artar.

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #3

Kanser riski artar

Kısa uyku daha yüksek meme kanseri, kolorektal kanser ve prostat kanseri oranları ile ilişkilidir. Gecede 7 saat veya daha fazla uyuyan hem erkekler hem de kadınlar gruptaki en yüksek ölüm oranlarına sahiptir.

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #4

Düşünme sorunları

Bir gecelik uykuyu kaçırmak bile bazı önemli düşünme sorunlarına yol açabilir. Experimental Brain Research tarafından yayınlanan bir çalışmada, 18 kişilik bir gruba tamamlamaları için bir görev verildi. İlk görev, tam bir gece uykusunun ardından tamamlandı. Bir sonraki görev, bir gece uykusu atlandıktan sonra tamamlandı. Hafıza, karar verme, akıl yürütme ve problem çözme gibi beyin işlevleri, tepki süresi ve uyanıklık ile birlikte kötüleşti. 

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #5

Unutkanlık 

Kaçırılan uyku sadece sizi daha unutkan yapmakla kalmaz, aynı zamanda uykunun öğrenme ve hafıza üzerinde etkisi olduğunu gösterir. Araştırmacılar, uykunun beyinde öğrendiklerimizi pekiştirme süreci için kritik olduğunu öne sürüyorlar. Başka bir deyişle, yeni bilgileri kilitlemek ve hafızaya almak için uygun dinlenmeye ihtiyacımız var.

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #6

Libidonuz azalır

Yeterince uyumamak cinsel dürtünüzü azaltabilir. Bir araştırmada, bir haftalık bir süre boyunca uykusunu kaybeden genç erkeklerin testosteron seviyelerinde bir düşüş görüldü. 5 saat veya daha az uyku, seks hormonu seviyelerini yüzde 10 ila 15'e kadar azalttı. 

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #7

Kilo alımı

Uyku eksikliği kilo almanıza neden olabilir. Bir araştırma sonucu, üç yıllık çalışma boyunca her gece 5 saatten az uyuyan kişilerin kilo alma ve sonunda obez olma olasılıkları daha yüksekti. 7 ila 8 saat arasında uyuyanlar, ölçekte daha iyi sonuç verdi.

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #8

Diyabet riski artar

Yeterince uyuyamayan (veya çok fazla uyuyan) kişilerde diyabet riskleri artar. 7 ile 8 saatten az uyku insülin sorunlarını ortaya çıkarır ve diyabete yol açabilir. 

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #9

Kazaya yol açar

Her gece 6 veya daha az saat uyursanız, bir araba kazasına karışma olasılığınız üç kat daha fazladır. En savunmasız kişiler vardiyalı çalışanlar, ticari sürücüler, iş seyahatinde olanlar, uzun süreli veya garip saatlerde çalışan herkestir. Yeterince uyumuyorsanız, direksiyona geçmeden önce iki kez düşünün.

Uykusuz kaldığınızda vücutta oluşan 10 şey #10

Cildinizi olumsuz etkiler

Tüm bu sağlık riskleri sizi daha fazla uyumaya ikna etmiyorsa, bunu dış görünümünüz için yapın. Bir çalışmada, 30 ila 50 yaşları arasındaki bir grup insan, uyku alışkanlıklarına ve ciltlerinin durumuna göre değerlendirildi. Sonuçlar, çok az uyuyanların daha ince çizgiler, kırışıklıklar, düzensiz cilt rengi ve ciltte belirgin gevşeklik olduğunu ortaya koydu. Az uyuyanlar, iyi dinlenmiş kişilere göre dış görünümünden daha az memnunlar.

Not: geceleri TV izlemeden önce riske attığınız her şeyi tekrar düşünün. Ardından ışıkları kapatıp 7 8 saatlik güzellik ve sağlıklı dinlenmenin tadını çıkarın…

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu