Sakın evin içerisinde çamaşır kurutmayın!

Çamaşırları odanın içinde kurutmak akciğer hastalıklarına yol açıyor. İşte bu konu hakkında bilmedikleriniz...

Abone Ol 

Çamaşırları odanın içinde kurutarak hem kendinizin hem de evde yaşayanların sağlığını tehdide atmayın. Çünkü bir çok akçiğer hastalığına davetiye çıkartıyor. Nedeni de; Islak çamaşırlarınızın oda içindeki nem miktarını artırarak havadaki küf, mite ve çeşitli mikroorganizmaların hastalık yaratacak şekilde çoğalmasıdır.

Evde Çamaşır Kurutmak Zararlı mıdır? | Blog Ekseni

Örneğin, kıyafetlerinizi radyatörün üzerinde kurutuyorsanız, oda içerisindeki nem miktarını yüzde 30 oranında arttırmış oluyorsunuz. Bu da havadaki küf, mite ve çeşitli mikroorganizmaların hastalık yaratacak boyutta çoğalmasına zemin hazırlıyor. Çamaşırlar kururken üzerlerindeki su molekülleri buharlaşarak havayı nemlendiriyor yani oda daha nemli bir hale geliyor. Bağışıklık sistemini etkileyen astım, öksürük ve nefes darlığı gibi hastalıklar çoğunlukla böyle ortamlarda oluşuyor. Bu durum daha ilerleyen safhalarda Aspergillosis adı verilen bir hastalığa dönüşüyor. Aspergillus isimli bir çeşit küf mantarının akciğerlere yerleşmesiyle oluşan hastalık, ateş, öksürük, göğüs ağrısı ve nefeste tıkanma gibi çok ağır belirtiler gösterip, sonunda ölümcül olabiliyor.

naylonluktan uzak organik düşünceler: çamaşır asma sorunsalı

Ne yapmalı?

Çamaşır kuruturken yine eski yöntemlerden dışarıda kurutmayı tercih edebilir ya da kurutma makinesi yardımıyla çamaşırlarınızı kurutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu