Mesane enfeksiyonu! Bu ev ilaçları rahatlama sağlar

Mesane enfeksiyonu çok rahatsız edicidir çünkü idrar yaparken ağrıya neden olur . Buna ek olarak, sürekli idrara çıkma dürtüsü, az önce tuvalete gitmiş olsanız ve mesane henüz tekrar doldurulamıyor olsa bile, her zaman tuvalete gitmeniz gerektiği anlamına gelir. Mesane enfeksiyonu nasıl gelişir ve buna karşı hangi ev ilaçları yardımcı olur?

Abone Ol 

Sistit olarak da adlandırılan mesane enfeksiyonu , idrar yolu enfeksiyonlarına ait olan idrar kesesi enfeksiyonudur. Bakteriler genellikle iltihaplanmaya neden olur – en yaygın olarak Escherichia coli bakterisi. Mesane enfeksiyonu kendini öncelikle idrar yaparken yanma ağrısı, sık idrara çıkma dürtüsü karın ağrısı veya idrarda kanla gösterir.

Mesane enfeksiyonuna ne sebep olur?

Mesane enfeksiyonları kadınlarda daha yaygındır. Çünkü mikroplar kısa üretra yoluyla mesaneye daha kolay girebilir. Çeşitli nedenleri olabilir. Örneğin, dışarıda ve düşük sıcaklıklardaysanız ve yeterince sıcak giyinmediyseniz, hızla hipotermik hale gelebilir ve böylece mesane enfeksiyonunu teşvik edebilirsiniz. Bu nedenle, vücudunuzun bağışıklık sisteminin hipotermi tarafından zayıflamaması için karnınızı daima sıcak tutun.

Mesane iltihabına neden olabilen bakterilerin önce üretraya ve oradan da mesaneye girmesi cinsel ilişki sırasında da olabilir. Seksten önce ve sonra tuvalete gitmek genellikle bakterilerin mesaneye girmesini önleyebilir çünkü onları önceden üretradan dışarı atmışsınızdır. Bağırsak bakterileri tuvalete gittikten sonra önden arkaya değil arkadan öne doğru silmeniz durumunda idrar yollarına da girebilir. Ama evde kendiniz yapacağınız ilaçlar ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. İşte sistite iyi gelen ev ilaçları..

Bol sıvı tüket

Bol miktarda sıvı içmek sistit için en önemli ev ilaçlarından biridir. Çok su içerseniz , mesanenizin her zaman iyi yıkandığından emin olursunuz. Mesanede mümkün olduğunca az bakteri birikebilmesi için günde 2 litre içmek en iyisidir. Sıcak içecekler de idrar yollarınız için iyidir. Örneğin bitki çayları. Fakat hangi çay mesane enfeksiyonuna yardımcı olur? Özel mesane ve böbrek çayları kullanabilirsiniz ; İçerdiği şifalı otların mesaneye faydalı olduğu söylenmektedir.

Bitkilerin gücünden yararlanın

Ayı üzümü ve huş ağacı yaprakları gibi bazı şifalı bitkilerin yanı sıra ısırgan otu, kantaron, yaban mersini, biberiye, altın başak veya elma sirkesi de yardımcı olabilir . Antibakteriyel, antispazmodik ve idrar söktürücü etkileri olduğu söylenmektedir. Ayrıca zencefil antibakteriyel etkiye sahip olmalıdır. Birçok şifalı bitki eczanelerde veya eczanelerde hazır çay karışımları olarak bulunur. Ancak zencefil çayını kendiniz kolayca yapabilirsiniz. Bir bardağa birkaç dilim zencefil kökü koyun, üzerine kaynar su dökün, yaklaşık 10 dakika demlenmesini bekleyin ve keyfini çıkarın. Birçok kadın için çay, sistit için tercih edilen ilaçtır. Bazı şifalı otlar da oral damla olarak mevcuttur. Damlaları çayla birleştirirken toplam alım sınırını aşmadığınızdan emin olun.

Ayı üzümü yaprağı, ısırgan otu, altınbaşak, atkuyruğu, huş ağacı yaprağı, elma sirkesi, uçucu yağlar, kabak çekirdeği, hardal yağı, nasturtium, yaban turpu ve manuka balı da sistit üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir. Şeker mannoz gibi belirli maddeler, bakterilerin kendilerini mesane duvarına bağlamasını zorlaştırır.

Probiyotik gıdalar tüketin

Zaten pek çok insan kahvaltıda doğal yoğurt veya kefir yemeyi sever . İki ekşi süt ürünü müslide sadece güzel bir tada sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bağırsaklarda ve mesanede daha fazla iyi bakteri birikmesini sağlar ve bu da sistit üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Kabartma tozu karışımını iç

İlk başta biraz garip gelebilir, ancak kabartma tozu içindeki kabartma tozu, içinde az miktarda (yaklaşık bir tutam) kabartma tozu bulunan bir bardak su içtiğinizde idrarınızın alkali hale gelmesine neden olur . Aynı zamanda mesanenizdeki alkali ortam da idrar yaparken rahatsız edici yanma hissini giderir.

vücudu sıcak tut

Tüketim için ev ilaçlarına ek olarak, ılık oturma banyoları veya ayak banyoları ve nemli ısıya sahip pedler mesane enfeksiyonu için faydalıdır. Mesanenizdeki konsantre ısıtma etkisi sadece çok rahat hissetmekle kalmaz, aynı zamanda ağrıyı hafifletebilir ve mesaneyi bakterilerle daha aktif bir şekilde savaşmaya teşvik edebilir. Ilık bir duş alırken, her zaman mahrem bölgenizi pH nötr bir yıkama losyonu ile temizlediğinizden emin olmalısınız, böylece aşırı yoğun mahrem bakım ile mahrem bölgenizin doğal ortamına zarar vermez ve mesaneye daha duyarlı hale getirirsiniz. enfeksiyonlar. Ayrıca sıcak su torbası veya sıcak kiraz taşı yastığı ile vücudunuza hoş bir sıcaklık verebilirsiniz .

Çilek ile sistiti önleyin

Ayrıca kızılcık suyu veya yaban mersini ile mesanenizi önleyici olarak güçlendirebilirsiniz. Meyve suyunda bulunan tanenlerin mesanenin mukoza zarlarını güçlendirdiği söylenir. Saf kızılcık suyu ayrıca C vitamini ve demir içerir. Tabii ki, kızılcıkları da atıştırabilir veya besin takviyesi olarak konsantre halde alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu