Masum görünümlerinin ardında bir tehlike yatıyor! Bu oyuncaklar çocuklarda alerjiye sebep oluyor

Çocuklu evlerde alerjiye karşı alınacak önlemler arasında oyuncaklar da kritik bir role sahip. Eğer alerjisi olan bir çocuğunuz varsa, oyuncak seçimine büyük özen göstermelisiniz.

Abone Ol 

Bazı oyuncaklar toz tutma eğiliminde oldukları için alerjik çocuklarda burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı, nefes darlığı ve astım krizlerine yol açabilirler.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mine Başıbüyük, çocukluk çağı alerjileri konusunda ebeveynleri uyardı.

Başıbüyük, bebeklik döneminde besin alerjisinin en sık karşılaşılan tür olduğunu belirtirken, “Çocukluk çağında en yaygın alerjik rinit, egzama, astım, ürtiker (kurdeşen), ilaç, besin ve böcek alerjileri gözlemlenir” dedi.

Çocukluk çağı alerjilerinin genetik faktörlere ve alerjenle karşılaşmaya dayalı olarak ortaya çıktığını vurgulayan Başıbüyük, “Bu alerjiler vücutta çeşitli doku ve sistemleri etkileyebilir.

Doğru zamanda, doğru oyuncak - Magazin

Hangi doku veya sistemi etkilediğine bağlı olarak hastada farklı şikayetler ortaya çıkar.

Kan testleri ve özellikle üç yaşından sonra yapılan alerji deri testleriyle çocuğun alerjik tepkisini tetikleyen faktör tespit edilebilir.

Tedavide özellikle çocuklar alerjen maddelerden uzak tutulmalıdır” diye ekledi. Başıbüyük, en yaygın toz alerjisinin etkilerini azaltmak için şu önerilerde bulundu: Toza alerjisi olduğu bilinen durumlarda, çocuğun yatak odasında toz biriktirebilecek halı ve battaniye kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Alerji kılıfları yastık ve yataklar için kullanılmalıdır. Ayrıca, pelüş oyuncakların yanı sıra çocuğun yaşam alanında fazla sayıda eşyanın bulunması da toz birikimini artırabilir.

36-48 Aylık Bebek Oyunları ve Oyuncak Önerileri - Bebek.com

Özellikle pelüş oyuncaklardan kaçının!

Bazı oyuncaklar çocuklarda alerjiye yol açabilir. Bu tür oyuncaklar genellikle toz tutabilen, tüylü, pelüş veya kumaş malzemelerden üretilir.

Bu malzemeler, ev tozu akarları, küf mantarları, polen ve diğer alerjenleri barındırabilir.

Alerjiye neden olabilecek oyuncak türleri:

 • Yumuşak bebekler
 • Tüylü oyuncaklar
 • Kumaş oyuncaklar
 • Yün oyuncaklar
 • Kağıt oyuncaklar
 • Pelüş oyuncaklar

Çocuğunuza oyuncak alırken bunlara dikkat! - Sağlık Haberleri

Bu malzemeler ise  hipoalerjeniktir ve kolayca temizlenebilirler.

 • Ahşap oyuncaklar
 • Plastik oyuncaklar
 • Kauçuk oyuncaklar
 • Metal oyuncaklar
 • Hamur oyuncaklar

Oyuncak seçimi önemli!

Malzeme: Alerjik çocuklar için oyuncaklar, hipoalerjenik malzemelerden yapılmış olmalıdır.

Bu malzemeler, alerjen birikimini ve yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Pamuk, silikon, elyaf, polyester gibi dolgu malzemeleri hipoalerjenik olarak kabul edilir.

Boyut: Alerjik çocuklar için oyuncaklar, çocuğun yaşına ve gelişim seviyesine uygun olmalıdır. 3 yaş altındaki çocukların küçük parçaları yutma riski yüksektir.

Oyuncak bebekle oynamanın çocuklar üzerindeki etkisi

Ses Seviyesi: Alerjik çocuklar için yüksek ses çıkaran oyuncaklardan kaçınılmalıdır. Yüksek sesler, alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Temizlik: Alerjik çocuklar için oyuncaklar, kolayca temizlenebilir olmalı ve düzenli olarak yıkanmalıdır. Alerjisi olan bir çocuğunuz varsa, oyuncak seçiminde dikkatli olun.

Oyuncak malzemesi, boyutu ve temizlenebilirliği önemlidir. Çocuğunuz, oyuncakla oynadıktan sonra herhangi bir alerjik belirti gösteriyorsa, o oyuncak kullanılmamalı ve bir doktora başvurulmalıdır.

Başa dön tuşu