Kendiniz yaptıktan sonra bir daha dışarıdan almayacaksınız! Evde leziz peynir yapımı…

Çeşitli enfes peynirlere para vermeye artık son! Evde basit ve leziz peynir yapımını sizler için yazdık

Abone Ol 

Peynir en çok tüketilen besinlerden biridir. Peynir kahvaltılarda ve birçok öğünde tüketilen kalsiyum miktarı yüksek, leziz hayvansal bir gıdadır. Çok tüketilir, ülkelere, yörelere göre de farklı versiyonları vardır. Daha önce hiç evde peynir yaptınız mı?

Tariflere bakıldığında evde peynir yapılması zor gözükse de oldukça kolay bir şekilde evde peynir yapılabilir.

Hazır olarak satın aldıklarımıza göre daha sert bir kıvamları, daha çiğ bir tatları olabileceğini baştan söyleyelim. Tadına doyum olmayan bu güzelliği hazırlamak için gerekenleri aşağıya yazdık…

Malzemeler

  • 6 kg. çiğ süt
  • 1,5 çay kaşığı peynir mayası
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzuSütünüzü ocağa yerleştirin. Kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. Varsa bir termometre yardımıyla ölçerek 35-37 dereceye gelmesini bekleyin. Ardından içerisine peynir mayasını ilave edin. Güzelce karıştırın. Kapağını kapatın ve bez ya da çarşaf yardımıyla etrafını güzelce sarın. Oda sıcaklığında yaklaşık 1,5 saat kadar mayalayın.

    Mayalandığını anlamak için tencerenin kapağını açıp hafifçe sallamanız ya da serçe parmağınızı sütün içine batırmanız yeterli olacaktır. Yoğurttan daha yoğun kıvamlı bir haldeyse olmuş demektir. Bir bıçak yardımıyla hafifçe çizikler atarak minik kareler oluşturun. 1 saat kadar bu şekilde tekrar bekletin.

    Ardından temiz bir tülbentin üzerine peynirlerinizi alın. Güzelce fazla suyunun çıkması için bir yere asın. Altına da bir kap koyun. Bu şekilde 3-4 saat kadar dinlendirin. Ardından tülbetin içinden çıkarın. Tezgah üzerinde hafifçe yoğurun ve iki ağır kabın arasına alın. 3-4 saat kadar bu şekilde bekletin.

    Ardından iri parçalara bölün. Tuz ve suyla bir salamura suyu hazırlayın ve peynirleri içerisine aktarın. Kabın kapağını kapatın ve buzdolabına olgunlaşması için kaldırın. Birkaç gün sonra salamura suyundan dilediğiniz ölçüde çıkarıp afiyetle tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

 

Başa dön tuşu