Kelimat Sanat Galerisi’nde Kağıt sergisi açıldı

Abone Ol 

Şam'da doğup yaşamının büyük bölümünü Berlin'de geçirdikten sonra vefat eden Marwan Kassab-Bachi adına hazırlanan sergide, 20 ülkeden 82 sanatçının yaklaşık 200 eseri yer alıyor. Eserleri dünyanın önde gelen birçok müzesinde yerini alan sanatçının kağıda olan düşkünlüğü sergiye dönüştürüldü.

Kelimat Sanat Galerisi'nde Kağıt sergisi açıldı #1

“Kağıtla çalışmayı çok severdi”

Kelimat Sanat Evi'nin Sanat Direktörü Adnan Al Ahmad, yaptığı açıklamada, kağıdın kutsal bir malzeme olduğunu belirterek, “Sanatçılar için naif ve yumuşak bir malzemedir. 'Neden kağıt gibi bir tema üzerinden sergi yapmıyoruz' diye düşündüm. Aklıma hemen eski dostum Marwan Kassab-Bachi geldi. Kendisi kağıtla çalışmayı çok severdi ve çok kullanırdı. Dolayısıyla vefatından 5 yıl geçen sevgili dostuma bir vefa borcu olarak böyle bir sergi düzenlemek istedim” dedi.

Sergi küratörü Hüseyin Emiroğlu de bu serginin Kelimat'ın uluslararası sanatçı gücünü yeniden gösterdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Fransa, Almanya, Somali, Fas, Sudan, Cezayir, İspanya, Ürdün, İngiltere, Bulgaristan gibi dünyanın dört bir yanından ve çeşitli disiplinlerden değerli sanatçıların katıldığı bir sergi oldu. Kağıt konusunu her yönüyle işleyen sanatçılara yer verdiğimiz bir çalışma oldu. Aslında sergiden ziyade burada bir müze görüyoruz diyebilirim.”

Kelimat Sanat Galerisi'nde Kağıt sergisi açıldı #2

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu