Kahve içmek neden uyku kaçırır?

Çalışırken uykumuz açılsın diye hemen bir kahve yapar içeriz. Peki kahve nasıl oluyor da bu kadar hızlı uykumuzu açıyor? Hadi hemen öğrenelim.

Abone Ol 

Uyku kaçıran kafein

Gün boyu enerjik kalmak ya da geç saatlerde çalışırken uyuyakalmamak için kahve tüketiriz. Bunun sebebi kahve içerisinde bulunan kafeinin beyinde uyarıcı etkiye sahip olması. Kahve içtikçe beynimizde kafein salgısı artar ve bu salgı ”Henüz uyku vaktin gelmedi.” sinyali göndererek beyni kandırır.

DÜNYANIN EN ÜNLÜ PSİKOAKTİF MADDESİ KAFEİN! | Özgür Diyet | Dyt. Ayşegül  Yılmaz | Ankara Diyetisyen

Adenozin seviyesinde değişim

Sinir sistemimiz düzenli olarak adenozin seviyemizi takip eder. Adenozin, uykuya dalmamızı sağlayan mekanizmaları devreye geçiren bir moleküldür. Kahvelerde bulunun kafein, adenozin moleküllerini taklit ederek vücudun henüz uyku vaktinin gelmediğini beyne iletir. İşte bu yüzden kahve içtikçe uykuya dalma süremiz daha da uzamaktadır.

Kahve içtiğimizde vücudumuzda neler oluyor? - Sağlık Haberleri

Uzun süre kahve içenler dikkat!

Kahve tüketimi arttıkça kafein salgısı da arttığı için bir süre sonra uykunuz açılsın diye içtiğiniz kahve miktarını arttırmak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü beyniniz önceden tükettiğiniz kafein miktarlarına alıştığı için artık ona bu miktar yeterli gelmeyecek ve sizi enerjik tutabilmek için daha fazlasına ihtiyacı olacaktır. Bu yüzden uzun süre kahve içenler zamanla bağımlı hale gelebilir. Bu bağımlılık sonucunda ise kahve içmeyi bıraktığı taktirde sinirlilik ve baş ağrısı gibi problemlerle karşılaşılması kaçınılmaz bir hale gelir.

Programcılar Neden Çok Kahve İçer? | Siberci.com

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu