İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yasaklı kelimeleri

Kraliyet Ailesi'nin asla kullanmadığı kelimeler olduğunu biliyor musunuz? Bir nevi yasaklı kelimede denebilir peki o kelimeler neler gelin birlikte bakalım..

Abone Ol 

Katı kurallar, sıkı protokoller ve doğru görgü kuralları uygulandığında bile uygun hareketin ne olduğunu bilmek çok zor. Mesela; İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesi ile konuşuyorsanız asla kullanılmaması gereken bazı kelimeler var. Bu yüzden Kraliyet ailesinin bir üyesiyle tanışmak heyecan verici gibi gözükse de korkutucu olduğu da ortada.  Haydi gelin bu yasaklı kelimelere hep beraber göz atalım.

Pardon 

Eğer ki biri tarafından affedilmek istersek “pardon” kelimesi bizler için çok kibar veya uygun gözükebilir. Fakat İngiliz kraliyet ailesi karşıdaki kişiden söylediği şeyi tekrarlamasını isteğinde, “pardon” yerine basit bir özür dilerimi daha uygun görüyorlar veya soruyu tekrar etmesini rica ediyorlar.

Posh

Üst sınıfları tanımlamak için kullanılan posh kelimesi, kraliyet ailesi tarafından asla hoş karşılanmamaktadır. Kendilerini lüks ve üst sınıf olarak tanımlamak yerine, akıllı olarak tanımlamayı tercih ediyorlar. Kate Middleton’a göre posh kelimesi sadece şakacı bir tonda ve ironik bir şekilde kullanılabilir…

Parfüm

Düşes Camilla, Queen Elizabeth, Kate Middleton ve Meghan Markle başta olmak üzere İngiliz kraliyet ailesinin kadın üyeleri “parfüm” kelimesini kullanmayı tercih etmezler. Bunun yerine “koku” kelimesini kullanırlar ve tenlerine göre özel kokuları seçerler.

Çay

Akşam yemeğini asla “çay saati” olarak tanımlamazlar. Kraliyetler sarayda ve belli bir saatte akşam yemeği için özel olarak toplanırlar.

Salon

Buckingham Sarayı’nda çok sayıda büyük salon vardır.  Ancak alışık olduğumuz gibi tek bir büyük salon yoktur. Bu yüzden kraliyet ailesi üyeleri, oturma odasında veya misafir odasında dinlenirler.

Tuvalet

Eğer ki kraliyet ailesine mensup biriyseniz tuvalet kelimesini kullanmaktan kaçınmalısınız. Tuvalet yerine “lavabo” kelimesi tercih edilmesi gerekmektedir. Kate Middleton’a  göre kraliyet ailesi Fransız kökenli olduğu için ‘tuvalet’ kelimesini kullanmaktan kaçınmaktadır.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu