İncelen ve dökülen saçlarınızın sebebi yedikleriniz olmasın

Abone Ol 

Saç dökülmesi, kadın erkek demeden hemen herkeste kaçınılmaz bir hal almaya başladı. Sorun, erkeklerde daha yaygın olarak görülse de, kimi zaman ilerleyen yaş ile birlikte kadınlarda da sıklıkla görülüyor. Ancak yaşam tarzı, uygulanan diyetler, ilaçlar, stres gibi birçok etken saç dökülmesine neden olurken, tüketilen bazı besinler şiddetli saç kayıplarına sebep oluyor.

İncelen ve dökülen saçlarınızın sebebi yedikleriniz olmasın #1

Yağlı besinler saçın incelmesine sebep oluyor

Günümüzde giderek artan ve erken yaşlarda da sıklıkla görülen saç dökülmesi önemli bir hastalık haline geldi. Özellikle düzensiz ve sağlıksız beslenme tarzı saç sağlığını olumsuz etkiliyor. Yağlı gıdaların yer aldığı diyetler sağlık sorunlarına sebep olmakla beraber saç kökünü de etkiliyor. İşlenmiş ve kızartılmış besinlerin tüketilmesi saç sağlığına zarar verirken, incelme ve dökülme gibi sebepleri de beraberinde getiriyor.

İncelen ve dökülen saçlarınızın sebebi yedikleriniz olmasın #2

Yağlı gıdalar saç büyüme evresini bozuyor

Saç follikülleri saçlı deride kendi içlerinde ayrı bir büyüme evresi izler. Bu süreç anagen, katagen ve telogen olmak üzere 3 döneme ayrılır. Saç kılının uzaması ise beslenme, protein ve vitaminlere bağlı olarak hızlanabilir. Obezite ve stres dolayısıyla saç yapısının bozulması ve dökülmesi, saç kökünün büyüme evresine de etki eder. Bu sebeple yağlı, paketli gıdaların tüketilmesi saç kökünün bozulmasına ve saçın incelmesine neden olur. Ancak somon, fındık ve avokado gibi besin değeri yüksek yağ içeren besinlerin ise saç sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunuyor.

 İncelen ve dökülen saçlarınızın sebebi yedikleriniz olmasın #3

Yaş ilerledikçe dökülme artıyor

Yapılan araştırmalar, sağlıksız beslenmenin neden olduğu saç dökülmesinin, yaş ilerledikçe daha da arttığını gösteriyor. Bu kapsamda beslenme düzeninin saç sağlığında büyük etkiye sahip. Protein, sebze, baklagilleri içeren bir diyet saç sağlığını korumanın anahtarlarından birini oluşturuyor. Ayrıca diyetin yanı sıra stres seviyesinin de normal düzeylerde olması saça etki eden bir diğer faktörü oluşturuyor.

İncelen ve dökülen saçlarınızın sebebi yedikleriniz olmasın #4

Saç bakımı ihmal edilmemeli

Canlı ve gür saçlara sahip olmak için düzenli saç bakımının yapılması gerekiyor. Günde ortalama 4 dakika saç derisine masaj yapmak kıl folikülünün etrafındaki kan akışını uyarır. Güçsüz ve ince saçlara uygulanan saç mezoterapisi gibi yöntemler de kısa sürede saç sağlığının onarılmasına imkan sağlıyor.

İncelen ve dökülen saçlarınızın sebebi yedikleriniz olmasın #5

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu