İlk buluşma da ne konuşulmalı?

İlkler her zaman heyecanlıdır. Özeldir ve bir o kadarda önemlidir. İlk konuşmada konuşacağınız konular sizin aslında hayata bakış açınızı belirler.

Abone Ol 

İlk buluşmada karşı taraf üzerinde olumlu etki bırakmak oldukça önemlidir. Sıkıcı olmamak gerekir. Aksi takdirde ilk buluşma da hem sizin elinizde hem de karşı tarafında elinde sürekli telefon görmek mümkün hale gelir. Ve o buluşma bir daha olmamak üzere sonlanır. İlk buluşmanızda seçtiğiniz konuların içeriği, sohbetin akıcı geçmesi, seçilen konular ve sorduğunuz soruların kalitesi sizinle ilgili öngörünün oluşmasını sağlar.

  1. Buluşmaya gittiniz ufak bir selamlaşmanın ardından gün içinde neler yaptığını sorabilirsiniz. Bu soru onun hakkında fikir edinmenizi kolaylaştıracaktır.
  2. Tanımaya yönelik sorular sormak ilk buluşmanın olmazsa olmazıdır. Dip not olarak belirteyim kalkıp da evin var mı? Araban var mı? gibi sorular sormayın.
  3. Karşınızda ki kişiyle asla aynı fikir de olmak zorunda değilsiniz. Ancak düşünceleri fikirleri ne olursa olsun eleştirmeden dinlemelisiniz. Bu şekilde davrandığınızda karşınızdaki kişi sizin onu dinlediğini hisseder ve güven duyar ve sizinle daha çok şey paylaşmak ister. Bunu sadece biriyle ilk buluştuğunuzda değil normal hayatınız da yapmanız gerekir.
  4. Neler yapmaktan hoşlandığını, hobisini sormak karşınızdaki kişiyi tanımak için oldukça önemlidir.
  5. Gelecek ile ilgili planlını sormak karşınızdaki kişiyi tanımak için konuşulacak konuların en başında gelmeli. Çünkü karşınızdaki kişiyle hayatınızı paylaşmak istiyorsanız değerlerinizin uyuşması ve hayattan beklentilerinizin aynı yönde olması önemli.
  6.  Ortak yönlerinizin olduğunu fark ettiğiniz an o konular hakkında konuşmaya çalışan. İkinizin de sevdiğiniz konuları konuşmak ikinizi de mutlu eder ve sıkılmazsınız.

İlk buluşmada sohbeti nasıl ilerletebilirsiniz?

  1. Öncelikle karşınızdaki kişiyi dinlemek önemli. O konuşurken bir anda lafını kesmemek onun lafının bitmesine müsaade etmek gerekir. Unutmayın dinlendiğini düşünen bir kişi kendini değerli hisseder ve değerli hissettiği kişinin yanından ayrılmak istemez.
  2. Karşınızdaki kişinin dikkatinin dağılmasına sebep olacak kadar uzun konuştan kaçının, onu sorularla konunun içine çekmeye, soru cevap şeklinde ilerlemeye özen gösterin. Önemli olan çok konuşmak değil uyumlu bir şekilde konuşmak.

 

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu