İlişkim zehirli mi?

Her ilişki de inişler çıkışlar vardır. Ama iki insan arası ne zaman toksik hale gelir?

Abone Ol 

Toksik ilişkilerin çok sayıda belirgin örneği vardır. Siz de ben de toksik bir ilişki içinde miyim diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Uzman Görüşmesi: Zehirli İlişki? Bu uyarı işaretlerine dikkat!

Bir ilişki ne zaman “zehirli” olur?

Bir veya daha fazla kişi arasında güç dengesizliği varsa, ilişkiye toksik denir . Bu güç dengesizliği, örneğin bir finansal dengesizlikten kaynaklanabilir. Bu güç dengesizliği bir kişinin zararına kullanılıyorsa, toksik bir ilişkiden söz edilir. Ancak, diğer tarafta güçsüz olmadan güç olmazBir kişinin başka bir kişi üzerinde güç uygulayabilmesi için karşı tarafta durumu güçsüz olarak deneyimleyen bir kişiye ihtiyacı vardır. Yani toksik ilişkiler işlevsiz değildir , çalışırlar. Sadece genellikle çok acı vericidirler .

Bir ilişkinin benim için iyi olmadığını nasıl anlarım?

Bir ilişkinin benim için iyi olmadığını söyleyebilirim çünkü kendi iyiliğim için sevildiğimi hissetmiyorum . Yeterli olmadığımı, vb hissetmeye devam edersem , o zaman bu ilişkinin bana hiçbir faydası olmaz. Ama bu duyguların şu anki ilişkimden önce orada olup olmadığını öğrenmeye çalışmalıyım. Eğer durum buysa, ki çoğu zaman öyle oluyorsa, o halde beni hoşnutluk ve mutluluktan alıkoymak için bilinçsizce ne yaptığımı anlamayı öğrenmeliyim . Çocukluğa bir göz atmak çoğu zaman mantıklıdır. Sevginin kararlılığına güvenmeyi ve koşulsuz sevgiye güvenmeyi öğrendim. Bunlar, gelecekteki ortaklıklar için en önemli iki ön koşuldur. Hem olumlu anlamda hem olumsuz anlamda.

Sağlıksız bir ilişkiyi veya toksik bir partneri gösteren klasik uyarı işaretleri nelerdir?

Dolayısıyla bu bakış açısına göre toksik insan yoktur, sadece toksik ilişkiler vardır. Uyarı işaretleri saygı ve saygı eksikliğinden kaynaklanmaktadır . Artık takdir , tanıma ve sevgi dolu bir alışveriş yoksa , bunlar toksik bir ilişkinin işaretleridir. Kişi asla şunu unutmamalıdır: “Tango için iki kişi gerekir” . Her zaman partnerinizi suçlamak, hiçbir şeyin değişmemesi için harika bir ön koşuldur.

Bu uyarı işaretlerinden biri veya birkaçı ilişkiniz/partneriniz için geçerliyse ne yapmalısınız?

Kendimi tekrar tekrar suçlayıcı ve saygısız durumlara düşerken bulursam, bu durumları yaşamaya devam etmek için bilinçsizce ne yapıyor olabileceğimi kendime sormalıyım . Şu sözün geçerli olması alışılmadık bir durum değildir. Bilinmeyen bir mutluluktansa bilinen bir talihsizliğe sahip olmak daha iyidir. Bu kulağa acı gelebilir ama aynı zamanda kimlik de yaratır.

(Toksik) bir ilişkiyi bitirmek için en iyi zaman ne zaman?

Saygın ve değerli hissetmek istiyorsam ve kişiliğimin ve egomun gelişebileceği bir eşit ve saygı ortaklığında yaşamak istiyorsam, bunların hiçbirinin mümkün olmadığı bir ilişkiyi bitirmelisin.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu