İğne yaptırmak orucu bozar mı? Aşı ve serum orucu bozar mı?

Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar, bazen tıbbi müdahalelerle karşı karşıya kalabilirler. Özellikle, iftar sonrası iğne yaptırmak veya aşı olmak gibi durumlar, oruç tutan bireylerin kafasında bazı soru işaretleri oluşturabilir.

Abone Ol 

Oruçlu iken tıbbi müdahalelerin nasıl ele alınması gerektiği ve orucu bozan durumlar hakkında bilgi sahibi olmak ramazan ayında sağlıklı bir ibadet dönemi geçirmek isteyenler için önemli bir konudur.

Şimdi, bu konuları daha yakından inceleyelim.

İğne yaptırmak ve oruç:

İğne yaptırmak, vücuda gıda ve deva olarak adlandırılan maddelerin girmesi anlamına gelir. Dolayısıyla, iftar sonrası iğne yaptırmak, orucunuzu bozabilir. Oruç, yemek yemeyi ve içmeyi içerdiği gibi, vücuda gıda ve ilaç gibi maddelerin girmesini de içerir. Bu nedenle, iğne yaptırmak orucunuzu bozabilir ve kazayı gerektirebilir.

Hepatit B Aşısı Nedir? Ne Zaman Yapılmalı? Hepatit B Aşısının Yan Etkisi  Var Mı? - Sağlık Haberleri

Ancak, unutulmamalıdır ki, akupunktur gibi bazı tıbbi uygulamalar, sadece iğnenin vücuda girmesini gerektirir ve içeride bir madde bırakmaz. Bu tür uygulamaların orucu bozmadığı kabul edilir.

Aşı ve serum:

Aşılar ve serumlar, dört mezhepte de orucu bozabilecek maddeler arasında sayılır. Bu konuda yapılan birçok inceleme ve fetvalar, aşı ve serumların orucu bozabileceğini belirtir. Özellikle, sıvı haldeki ilaçların vücuda girmesi durumunda orucun bozulacağı kabul edilir.

Bu nedenle, oruçlu iken aşı olmak veya serum almak durumunda kalanlar, orucun bozulacağını ve kaza gerekeceğini bilmelidirler. Ancak, mecburi bir durum olmadıkça, oruçlu iken bu tür tıbbi müdahalelerden kaçınılması önerilir.

Başa dön tuşu