Gülümseyen Depresyon: Mutluluk maskesi

Depresyon türlerinden biri olan gülümseyen depresyon, tedavi edilmediği sürece ağırlaşır. Bu sebeple de fark edilmesi, doğru tanının konulması çok önemlidir.

Abone Ol 

Gün içerisinde zaman zaman modunuzu kaybettiğiniz, sahte gülümsemeler sunmak zorunda kaldığınız ve nasıl olduğunuz sorulduğunda ufak bir yalanla, iyi olduğunuzu söyleyerek geçiştirdiğiniz olabilir. Bu, herkesin başına gelebilecek bir durumdur.

Bu mutsuzluk durumu iki haftadan uzun sürdüğünde ise sorun haline gelmiş demektir.

Gülümseyen(atipik) depresyon belirtilerini kişi, normal depresyondaymış gibi yaşar. Ayırt edici özellikleri ise şu şekildedir;

  • Aşırı yemek ve uyumak
  • Duruma göre kötüleşen veya iyileşen, değişken ruh hali. (Örneğin, bir kafede arkadaşla otururken neşeli olmak ama gittiğinde çökmek.)
  • Reddedilmeye karşı aşırı hassasiyet
  • Öfke patlamaları
  • Kronik ağrılar

Doğru tanı konulduğu sürece tedavi edilebilir. Tedavisiz kalınan sürede ise bu depresyon daha ağırlaşır ve kişinin hayatını belirgin bir şekilde dengesizleştirir. Çünkü bu depresyon süresince kişinin içinde fırtınalar kopmaktadır ama dışarıya mutlu olduğunu yansıtmaktadır. Kendisi bile fark etmeden o kasırgada, fark edildiğinde geç olacak şekilde alabora olabilir.

Başa dön tuşu