Gözünüzü kaybetmemek için şimdi tedbir alın!

Abone Ol 

Gözler, yaşamımızın önemli bir parçasını oluşturur ve genellikle sağlıkları üzerine yeterince düşünmeyiz.

Ancak göz sağlığı, yaşam kalitemizi büyük ölçüde etkileyebilir. Görme yetisini korumak ve göz sağlığını sürdürmek için alınabilecek basit önlemler vardır.

Bu yazıda göz sağlığı için altın değerinde olan 8 uzman tavsiyesini bulacaksınız.

Gözlerinizi şahin gibi korumak ve sağlıklı bir görme deneyimi yaşamak için bu önerilere bir göz atalım.

1) Doğru Beslenme İlkelerine Uyun

Havuç tüketiminin gözlere iyi geldiğini duymuşsunuzdur, ancak göz sağlığınız için daha fazlası gerekiyor. Genel olarak sağlıklı bir diyetin yanı sıra, aşağıdaki besinler göz sağlığınızı destekler:

  • Yeşil yapraklı sebzeler (Ispanak, kale, kara lahana vb.) lutein, zeaksantin ve antioksidanlar içerir.
  • Narenciyeler (Portakal vb.), C vitamini açısından zengindir.
  • Yağlı balıklar (Somon, ton balığı vb.), omega-3 yağ asitleri içerir ve göz sağlığı için önemlidir.

2) Aktif Kalın

Fiziksel aktivite, tip 2 diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol gibi göz sorunları risklerini azaltabilir. Ayrıca, düşük ila orta düzeyde egzersizin bile yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltabileceği gösterilmiştir.

3) Güneş Gözlüğü Kullanın

UV ışınları göz merceğine zarar verebilir ve katarakt oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle, güneşli veya bulutlu günlerde dahi güneş gözlüğü takmalısınız. ‘%100 UV’ veya ‘UV400’ korumalı güneş gözlükleri tercih edilmelidir.

4) Bolca Su İçin

Gözlerinizin nemli kalması ve tahrişin önlenmesi için yeterli sıvı alımı önemlidir. Gözyaşı üretimi yaşlandıkça azalabilir, bu nedenle yeterli su içmeye özen gösterin ve gerektiğinde suni gözyaşı kullanın.

5) Koruyucu Gözlük Kullanın

İş yerlerinde göz yaralanmaları oldukça yaygındır. Koruyucu gözlükler, bu tür yaralanmaların yüzde 90’ını önleyebilir ve yaralanma durumunda ciddiyeti azaltabilir.

6) Ekran Kullanımını Sınırlayın

Uzun süreli ekran kullanımı gözlerinizi yorabilir. Bilgisayar kullanımı için tasarlanmış reçeteli gözlükleri ve mavi ışığı filtreleyen lensleri düşünebilirsiniz. Ayrıca, her 20 dakikada bir ekranı kapatıp uzak bir noktaya bakmak da göz yorgunluğunu azaltabilir.

7) Göz Muayenesi Yaptırın

Yılda en az bir kez göz doktoruna gitmek önemlidir. Göz sağlığınızı düzenli olarak kontrol ettirin.

8) Aile Geçmişinizi Araştırın

Bazı göz hastalıkları genetik olabilir, bu nedenle aile geçmişinizi gözden geçirmek önemlidir. Aile üyelerinizde ciddi göz hastalıkları varsa, bu konuda daha dikkatli olmanız gerekebilir.

Göz sağlığınızı korumak için bu önerilere dikkat etmek, uzun vadede daha sağlıklı ve daha iyi görüşe sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu