Gençleştiren ayva çekirdeği cilt toniği yapımı

Ayvanın çekirdeklerini çöpe atmayın! İşte size cildi gençleştiren ve onaran ayva çekirdeği cilt maskesi...

Abone Ol 

Gülgiller familyasına ait olan ayvanın kökeni tam olarak bilinmemektedir. Ana vatanının Kafkasya ve İran olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizde de oldukça çok tüketilen ayvanın tarımı; çoğunlukla, Ege ve Marmara bölgesinde yapılmaktadır.

Dış kabuğu; sarı renkli ve tüylü olan ayvanın, genel anlamda ve elmaya benzediği görülür. Ancak, armut ve elma kadar sulu değildir. Bu nedenle ”kuru” meyve olarak tasvir edilmektedir. Kuru ve sert yapısından dolayı yemesi zorlayıcıdır.

Lezzet bakımından ise, diğer meyvelere nazaran daha ekşi ve tatsızdır. Bilinen bazı türleri; limon ayvası, ekmek ayvası, eşme ayvası ve çukur göbek ayvasıdır. Geldik bizim için en önemli kısma…

Ayva hangi hastalıklara iyi gelir? Kaç kalori? Faydaları neler?

Ayva çekirdeğinin yağında, yağda çözünen antioksidanlar bulunur. Ayva çekirdeği toniği cildi derinlemesine beslerken yaşlanma etkilerini de oldukça geciktirir. Sivilcelerin yok edilmesinde etkili olan ayva çekirdeği genel olarak cilt lekelerinin etkisini de azaltır.

Ayva çekirdeği cildi sıkılaştırırken cildin de nemlenmesini sağlar. Özellikle düzenli kullanılan ayva çekirdeği yüzdeki siyah noktaların da hızlı bir şekilde yok olmasını sağlayacaktır.

Göz altında oluşan morlukların yok olması için de ayva çekirdeği maskesi yapmak gerekir. Bu maske göz altında oluşan torbaları da giderecektir. Ayva çekirdeğinin birbirinden çok faydası bulunmaktadır. Peki ayva çekirdeği toniği nasıl yapılır? Hadi öğrenelim..

Ayva çekirdeği tonik maskesi tarifi

Ayva Çekirdeği Jeli Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır? Ayva Çekirdeği Jelinin Faydaları Nelerdir? - Sağlık Haberleri

İlk olarak olgunlaşmış bir ayvanın çekirdeklerini çıkarın, çıkardığınız çekirdek miktarı bir yemek kaşığı kadar ise üzerine yarım çay bardağından biraz fazla ılık bir su ilave edin ve 2 gün boyunca bekletin.

Ardından yapmış olduğunuz bu karışım katılaşıp jel haline gelecektir. Cildinizde lekeli olan bölgelerin üzerine sürün, 20 dakika bekletin ve sonunda ılık su ile durulayınız.

Ayva çekirdeği tonik maskesinin faydaları

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır? - Modanium

  • Cilt lekelerini  yok eder ve cildi pürüzsüzleşmesini sağlar.
  • Cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.
  • Antioksidan özelliği sayesinde cilt hücrelerini yeniler ve kırışıklıkların oluşumunu önler.
  • Cildin nem ihtiyacını karşılaması ve daha parlak bir cilde kavuşmasını sağlar.
  • Ayva çekirdeği maskesi, günlük cilt bakımı için idealdir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildin beslenmesi sağlar.
  • Sivilcelerin kurumasını sağlar.
  • Yüzdeki sarkmayı önler, cildin toparlanmasına yardımcı olur.
  • Aşırı yağlı besinlerin tüketilmesi, çevresel faktörler ve cilt tipine uygun olmayan kozmetik ürünlerinin kullanımı gözeneklerde kir ve yağ birikmesine neden olur. Ayva çekirdeği cildi derinlemesine temizler. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler.
  • Bu malzemelerle yapılan maskeler gözeneklerin sıklaşmasına yardımcı olur.
  • Ciltteki fazla yağı alır ve yağ dengesini düzenler.

Başa dön tuşu