Emzirirken bu gıdalardan uzak durun

Abone Ol 

Emzirirken bu gıdalardan uzak durun #1

Bebeğinize anne sütü gaz yapıyor olabilir. Anne sütü bir bebek için olabilecek en iyi besindir, başka hiç bir besin maddesi anne sütünün bebeğe sağladığı yararları sağlayamaz. Dünya Sağlık Örgütü’nün anne sütüne bakışı da oldukça önemli bir göstergedir.

Dünya Sağlık Örgütü “ilk altı ay boyunca bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmelerini, altı ay sonrasında ise ek gıdalarla desteklenerek en az iki sene boyunca emzirilmelerini önermektedir.

T.C. Sağlık Bakanlığı da Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yaklaşımını desteklemektedir, ve “ilk altı ay sadece anne sütü” önerisini paylaşmaktadır.

Anne sütünün yeterli gelebilmesi için annenin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Emziren annenin yeterli kalori, yeterli sıvı alması, kendini yormaması ve sık sık emzirmesi gerekir. Bunlar anne sütünü arttıran faktörlerdir.

Bununla birlikte bebeklerin gaz sancılarında annelerin beslenme şekli ve aldığı gıdalar önemli rol oynar. Annenin aldığı bazı besinler bebekte huysuzluk ve uykusuzluk yapıyor olabilir.

Annenin tükettiği bir besinin bebeği olumsuz etkilediği farkedilirse o besinin beslenmeden çıkarılması gerekir. Bebeğinize huzursuzluk verdiğini düşündüğünüz bir besin varsa bir hafta boyunca yemeyerek bebeğinizin davranışlarını gözlemleyin.

Bebeğinizin huzursuzluğunun gittiğini gözlemliyorsanız ilgili gıdayı beslenmenizden çıkartmanızda fayda var.

– Kafeinli yiyecek ve içecekler de bebeğinizi rahatsız ediyor olabilir. Fazla kafein içeren çay, kahve, kola gibi içeceklerden kaçınmalı, özellikle fındık, fıstık gibi kuruyemişlerden uzak durulmasında fayda vardır.

– Çikolata da bebeklerde kusma eğilimini arttırır ve alerji yaparak gaz problemi oluşturur.

– İnek sütü ve inek sütünden üretilmiş yoğurt, peynir gibi besinler de bebeklere huzursuzluk verebilir. Süt alerjisi olan bebeklerde gaz sancısı, alerjik belirtiler ve kusma görülebilir.

– Bebeğiniz bu belirtileri gösteriyorsa inek sütü ve inek sütünden yapılmış besinleri kullanmamaya özen göstermenizde fayda var.

– Emzirme dönemi boyunca sucuk, salam, sosis, patates cipsi gibi katkı maddesi içeren besinlerden kaçınmak gerekir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu