Diyete rağmen kilo veremiyorsanız bu besinleri tüketiyor olabilirsiniz!

Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz ama aslında aşırı miktarda kalori içeren bazı yiyecekler vardır. Bunları tüketmemeli ya da aralarında seçimler yapmalıyız. Peki o besinler hangileri?

Abone Ol 

Kilo verme yolculuğuna adım atan pek çok kişi, abur cubur, şekerli içecekler ve tatlılar gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmanın önemini biliyor.

Ancak, sağlıklı beslenmeye rağmen son birkaç kiloyu vermek zor olabilir. Uzmanlara göre, bu durumun nedeni genellikle belirli birkaç temel gıda grubundan kaynaklanıyor olabilir. Yani, belki de beslenme planınızda gözden kaçırdığınız veya dikkate almadığınız bazı önemli besinler bulunuyor olabilir.

Bu nedenle, son kiloları vermek için belki de beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz ve eksik olan besinleri eklemeniz gerekebilir. Bazı organik ve bitki bazlı yiyeceklerin fazla tüketimi ise açlığa yol açabilir.

Kurutulmuş Meyve 

Bir araştırmacının dediğine göre, kurutulmuş meyveler sağlıklı bir alternatif gibi görünebilir, ancak fazla tüketmek kolaydır. Salata ve sos seçiminde yanlış kararlar vermek de oldukça yaygındır. İnek sütü yerine badem sütü gibi düşük kalorili seçenekler cazip gelebilir, ancak bu alternatifler genellikle şeker eklenmiş olabilir ve temel protein eksikliği gösterebilir. Bu yüzden dikkatli olmak ve seçimlerinizi bilinçli bir şekilde yapmak önemlidir.

Smoothie

Bu içecekler tok tutabilir fakat meyve veya sebzenin yanında içine karıştırılan besinler de önemlidir. Örneğin dışarıdan alınanlar çoğunlukla şekerden oluşmaktadır, besleyici yağ da içermezler ve sadece tok tutarlar.

Spor İçecekleri

Bu içecekler, ağrı spor yapanlar için etkili olabilmektedir. Ancak, daha düşük yoğunlukta antrenmanla uğraşanlar için kilo alma etkisi bile gösterebilir. Çünkü bir şişesinde 150-200’e yakın kalori bulunur.

Granola Bar

İçinde protein olsa da lezzetli hale getirilmek için şeker ve çikolata eklenmekte. Sınırlı miktarda şeker eklenen granola barlar tüketilmelidir.

Başa dön tuşu