Dikkat! Sakın böyle uyumayın…

Uyku pozisyonları seçimi ve uyku ortamının düzenlenmesi, genel sağlık ve refah için önemli bir faktördür. Bilmeden, uyku kalitenizi olumsuz etkileyebilecek şekilde uyuyor olabilirsiniz. Detaylar aşağıda...

Abone Ol 

Zararlı uyku pozisyonları, insan sağlığına olumsuz etkileri olan ve uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Özellikle bel ve boyun sağlığı üzerinde önemli etkileri bulunan bu pozisyonlar, uyku kalitesini düşürebilir ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir.

En sağlıksız uyuma şekli olarak yüz üstü uyumak belirlendi. Boyun, sırt ağrıları yapıp eklemlerde karıncalanmaya yol açabiliyor. Ayrıca midenin üstüne denk geldiğinden nefes darlığı oluşturabiliyor.

Özellikle hamile kadınlara kesinlikle yapılmaması söylenen bu uyuma şekli, kan akışını etkilediği için anneye de bebeğe de zarar verebiliyor.

Ayrıca uzmanlar, sert yataklarda yatılmasını öneriyor. Sırtüstü yatmak ve boynun düzgün hareket edebileceği alan sağlamak en sağlıklı uykuyu almaya yardımcı oluyor.

Uykusuz kalmak, günümüzde de geleceğimizde de rol oynuyor. Uykusuzluk Alzehimer riskini arttırdığı için uyku kalitemize ve düzenimize son derece dikkat etmemiz gerekiyor.

Başa dön tuşu