Çocuğunuzun şiddete eğilimi, psikolojik olarak zorlandığını anlatıyor olabilir!

Çocukların kendilerini ifade edememe durumu, hem aile içindeki hem de sosyal çevredeki faktörlerden kaynaklanabilir. Bu durumun üstesinden gelmek için öneriler ise aşağıda!

Abone Ol 

Çocuklarda gözlemleyebileceğimiz vurma, ısırma, itme, tekmeleme gibi durumların çocuğun psikolojik olarak zorlandığına dair bir bilgi olabilir.

Kendini ifade edemeyen veya engellendiğini düşünen çocuklarda bu tür saldırganlaşmalar görülebilir; hatta bu duruma yetişkinlerde de rastlanabilir.

Özellikle sürekli bir hal alırsa, bu davranışların altında yatan sebepleri araştırmanız gerekmektedir. Çocuğun gelişiminde son derece önemli rol oynayan ebeveynler, sorunlara erken müdahale ettiğinde hayatı etkileyebilecek bir problemi ertelemiş olabilmektelerdir.

Bu tür bir duruma maruz kaldığınız takdirde yapılabilecekleriniz:

  • Çocuğun kendini ifade edememesi sadece aile içi değil, aynı zamanda sosyal bir sorundan da kaynaklanabilir. Değişen dönemler ve insanlarla birlikte, çocuk asosyal davranışlar geliştirebilir, bu da kendini ifade etmeyi zorlaştırabilir. Siz yapabileceğiniz en iyi şey, çocuğu sosyal olmaya teşvik etmek ve arkadaş ortamını gözlemlemektir, ancak aşırıya kaçmamalısınız.
  • Yumuşak oyuncaklar gibi alternatifler kullanarak çocuğun stresini veya öfkesini atmasına yardımcı olabilirsiniz. Büyüdükçe, hobileri (spor, müzik, resim gibi) aracılığıyla sakinleşmesi daha etkili olabilir.
  • Çocuğun sakinleşmesi için belirlenmiş bir alan oluşturabilirsiniz. Kızdığı ve kontrolü kaybetme noktasına geldiği durumlarda, önceden belirlenmiş bir alana gidip sakinleşmesi için fırsat tanımak önemlidir.

Başa dön tuşu