Çeşit çeşit bitki çayları ve yararları!

İçmesinin faydalı olduğunu duyduğumuz, tadını beğensek e beğenmesek de genel olarak yararlı olarak bildiğimiz çayların asıl özellikleri işte burada!

Abone Ol 

Bitki çayları, yüzyıllardır sağlık ve iyilik hali için kullanılan doğal içeceklerdir. Bitkisel karışımların demlenmesiyle elde edilen bu çaylar, genellikle çeşitli bitki parçalarının kurutulmasıyla hazırlanır.

Kolesterole en etkili çözümlerden biri, suda bekletilmiş ceviz tüketmektir. 2 ila 4 hafta arası tüketildiğinde kolesterol düzeylerini dengelemektedir.

Sindirimi desteklemekten bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar geniş bir yelpazede etkileri bulunan bu çaylar, günümüzde de popülerliğini korumaktadır.

İşte, rağbet gören çaylar ve faydaları!

Kuşburnu: Her yaş grubuna uygun, cildi dokusunu güzelleştiren ve kırışmasını geciktiren bir çay türüdür. Sindirimi iyileştirir, kan basıncını düzenler, iltihap tedavileri için etkilidir ve bağışıklığı güçlendirir.

Rezene: Genellikle annelerin ve bebeklerin kullandığı bu çay türü, kolik bebekleri(nedensiz ağlayan bebek) sakinleştirebilme özelliğine sahiptir. Adet dönemindeki ağrı, mide bulantısı ve halsizlik için de etkilidir.

Adaçayı: Öksürük, bronşit, fazla terleme, yaşlılığa bağlı kognitif hastalıkları engeller ve menopoz semptomlarının kontrolü sağlar. Ayrıca kronik hastalık riskini düşürür.

Nane: Stres, migren, soğuk algınlığı gibi durumlara iyi gelir. Şişkinlik, hazımsızlık, kabız, bulantı gibi mide sorunlarını gidermekte yardımcı olur.

Papatya: Bu çay, çoğumuzun bildiği gibi, sakinleşmeye yardımcı olur. Aromateripe kullanıldığında daha net sonuç gösterir; o durumda depresyon ve stresi azalttığı için sakinleşmeye de etki eder. Uyku sorunlarını giderici özelliğe sahiptir.

Zencefil: Solunum güçlüğünü gidermeye yardımcı olur, kolesterol seviyesinin düşmesine neden olabilir. Sindirim sistemi, özellikle de gaz şikayetlerinin azalmasını sağlar.

Başa dön tuşu