Bu egzersizler şişkinliğinizi hemen azaltacak

Şişman ve şişkin mi hissediyorsun? Midenizde bir türlü gitmeyen ve bunun yerine size yuvarlak, şişkin bir mide veren hava var mı? Düz bir karına yardımcı olabilecek ve size yardımcı olabilecek 5 egzersizi sizler için sıraladık.

Abone Ol 

Şişkin bir mide rahatsız edicidir: pantolonu kapatmak zordur, mide sıkı ve serttir, her yerde şekil bozukluğu, şişkinlik ve rahatsızlık hissedersiniz.

Şişkinlik nedenleri

Karın balon gibi şiştiğinde ve aşırı gaz oluşumu olduğunda bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra şunları içerir:

  • çok hızlı ve çok fazla yemek
  • Limonata veya maden suyu gibi çok miktarda karbonik asit içeren içecekler
  • Laktoz intoleransı veya glüten intoleransı gibi gıda intoleransları
  • yemek yerken çok az çiğnemek
  • Sindirim kaslarının bozukluğu, örneğin seyahat ederken kabızlık
  • huzursuz bağırsak sendromu
  • iltihap

Bazı spor egzersizleri de şişkin bir mideye yardımcı olabilir ve rahatlatabilir.  İşte mideye şişkinliğine iyi gelen 5 egzersiz..

1. Üzgün ​​mum

Muhtemelen hepimiz beden eğitiminden sözde mumu biliyoruz. Bu alıştırmanın cıvatalı düz varyantı yerine, size “devrilmiş” versiyonu sunuyoruz. Çünkü: Uçlu mum, midedeki fazla gazdan en iyi şekilde kurtulmak için makatı en uygun konuma getirir. Bunu yapmak için bir mindere sırt üstü yatın. Elleriniz ve kollarınız vücudunuza paralel durur. Şimdi bacaklarınızı kaldırın ve onları başınızın mümkün olduğunca yukarısına taşımaya çalışın. Bu hemen işe yaramazsa, biraz momentum yardımcı olabilir. Ayrıca kollarınızla bacaklarınızı da tutabilirsiniz. Nefes almaya devam edin ve bu pozisyonu yaklaşık 10 ila 15 saniye tutun.

2. Çocuk/bebek pozisyonu

Çocukluğa dönüş – ya da en azından o kadar rahat olun: Şişkin bir mideye karşı aşağıdaki jimnastik egzersizi size bu hissi verebilir. Bebek pozisyonu sırtınızı rahatlatır ve ayrıca baskıcı sindirim gazlarının kolayca dışarı çıkmasını sağlar. Bunu yapmak için diz çökün ve üst bedeninizi ve kollarınızı öne doğru uzatın. Poz, kalçalarınızı hedef almak ve fazla gazdan kurtulmak için iyi bir konuma getirir. Ek olarak, uyluklarınız midenize hafifçe bastırarak süreci hızlandırabilir.

3. Ayakta Öne Bükme

Ayakta öne eğilme klasik bir yoga egzersizidir ve teknik jargonda Padahastasana olarak da adlandırılır .  Temel olarak yoga, hazımsızlık ve şişkinliği gidermek için iyi bir fikirdir . Bu egzersiz aynı zamanda midedeki kan dolaşımını da teşvik eder ve bu nedenle sindirimi teşvik etmeye de yardımcı olabilir. İşte nasıl çalışır: Bir minderin üzerinde durun. Mümkün olduğunca aşağı eğilirken derin nefes verin. Mümkünse, topuklarınızı ellerinizle kavrayabilir veya dirseklerinizi tutabilirsiniz. Yaklaşık 10 ila 15 saniye sonra geri gelin. Önemli: Acele etmeyin ve yavaşça tekrar kalkın. De ki: Omurlar için omur.

4. Diz presi

Diz presi aynı zamanda doğrudan çeşitli avantajlar vaat eden bir yoga egzersizidir: Bir yandan bağırsaklarınıza ve diğer organlara masaj yaparak sindiriminizi uyarır, diğer yandan midenizdeki gazların dışarı çıkmasını sağlar. Ayrıca sırtınızı güçlendirecek ve belinizdeki gerilimi serbest bırakacaksınız. Diz presi için yedekte gidin. Uzanın, ardından bir dizinizi göğsünüze doğru çekin. Başı yerde kalır. Şimdi 10 derin nefes alın ve sonra taraf değiştirin.

5. Omuz köprüsü

Yoga jargonunda Setu Bandhasana olarak adlandırılan omuz köprüsü, midenizi anında düzleştirebilir ve rahatsız edici gerginlik hislerine karşı yardımcı olabilir. İşte nasıl çalışır: Bir spor veya yoga matına sırt üstü uzanın ve bacaklarınızı hafifçe bükün. Ayaklar zeminle sıkı temas halinde olmalıdır. Kolların senin yanında. Şimdi alt ve üst bedeniniz düz bir çizgi oluşturana kadar pelvisinizi yavaşça yukarı kaldırın. Pelvisinizi geri indirmeden önce pozisyonu yaklaşık 10 saniye tutun. Önemli : Egzersiz sırasında bacaklarınızı ve kalça kaslarınızı sıkmalısınız.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu