Aralıklı oruç diyetindeki yeni risk!

Amerika'da, 20 bin kişi üzerinde araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda, 16/8'lik aralıklı beslenmenin kalp hastalıklarını %91 oranında arttırdığı bulundu. İşte detaylar... 

Abone Ol 

Son yıllarda kilo verme ve kalp sağlığını iyileştirmenin yollarından biri olarak görülen aralıklı oruç için, araştırmalar sonucu farklı keşifler yapılmakta.

Aralıklı beslenmenin kan şekeri ve kolesterol düzeylerini iyileştirdiği biliniyordu. Bilinen riskler arasında ise, yetersiz enerji alımından dolayı konsantrasyonda azalma, ruh durumunun olumsuz etkilenmesi ve yorgunluk vardır. Kadınlarda bazı hormonal dengesizliklere de sebep olabilir.

Ancak, kısıtlı beslenmenin ‘uzun vadeli’ sağlık etkileri bugüne kadar bilinmiyordu. Şimdi ise kalp damar hastalık riskini artırdığı görüldü.

Amerika’da yapılan, 20 bin kişinin incelendiği araştırmada birtakım kanıtlar bulundu. 8 saat ve daha az süre boyunca yemek yiyen, kalan günlük sürede de beslenmeyen insanlarda kalp damar hastalıklarından ölüm olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya çıktı.

Bunun en büyük sebeplerinden birinin kas kaybı olduğu düşünülüyor. Düşük kas kütlesine sahip olmak, kalp damar hastalıklarından ölüm riskini artırıyor.

Başa dön tuşu