Türkiye’ye yakın vizesiz gezilecek ülkeler

Vizesiz gidebileceğiniz yakın ülkeleri sizler için derledik...

Abone Ol 

Yurt dışı tatilinin ilk akla geleni uzak ülkeler olsa da, ülkemizi çevreleyen birçok cennet niteliğinde ülke bulunmaktadır.

Hem ekonomik hem de eğlenceli bir şekilde tatil geçirmek isteyenler için bu yazımız rehber niteliğinde olacaktır.

Güzel bir seyahat geçirmeniz dileğiyle.

Gürcistan

Gürcistan Hakkında Bilinmesi Gereken 13 Şey - HIS Blog

Gürcistan, Kafkasya kültürünün önemli merkezlerinden biridir. Batum’un efsanevi eğlence hayatı ve Tiflis’in saygı duyulan binaları ile çevrili bir ülkedir. Yürüyüşçüler için tam bir cennet olan bu ülke, arkeolojik olarak da oldukça zengindir. Kültürel değerleri ve toplumsal yapısı ile Türkiye’ye oldukça benzerlik gösterir. Gürcistan’a kara yoluyla seyahat etmek için pasaport dahi gerekmez.

Bosna Hersek

Bosna Hersek Gezi Rehberi | Pegasus Hava Yolları

Balkanların en şirin ülkelerinden biri olan Bosna Hersek, vizesiz gidilebilecek en yakın ülkeler arasında yer alır. Osmanlı mirası eserleri, kendine has kültürü, mutfağı, müzikleri ve misafirperver insanları ile tatil için ideal noktalardan birisidir. Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik grubun birleştiği bir yer olarak konumlanmıştır.

Makedonya

MAKEDONYA GEZİLECEK YERLER - TUR ROTASI & SÜRE & FİYATLAR | Biz Evde Yokuz

Üsküp ve Ohrid şehirleri ile vizesiz seyahat imkanı sunan ülkelerden biri olan Makedonya’da çok sayıda eski yapı bulunmaktadır. Doğanın ve şehrin bütünleşmesi ile ülke, kendine has bir özelliğe sahiptir. Roma ve Osmanlı döneminden kalma tarihi eserler dikkat çeker.

Sırbistan

Sırbistan hakkında bilinmesi gerekenler (Sırbistan'da gezilecek yerler)

Sırbistan’ın en büyük özelliklerinden biri, 7 milyon nüfusun büyük bir kısmının Sırp olması ve 40 farklı topluluktan oluşmasıdır. Spor olanakları, sıra dışı gelenekleri ve kendine özgü zengin kültürü ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Misafirperver ve neşeli bir ülke olan Sırbistan’ın en ünlü ve popüler şehri Belgrad, Türk vatandaşları tarafından sıkça tercih edilen bir yerdir. “Düşük bütçeli Paris” olarak adlandırılan Belgrad’da Nikola Tesla Müzesi ve Kalemegdan gibi yerleri ziyaret etmeyi unutmayın.

Moldova

Moldova Gezi Rehberi | Pegasus Hava YollarıTarihte Boğdan olarak anılan Moldova, Doğu Avrupa’da yer alan küçük bir ülkedir. Doğal güzellikleri ve Rus ve Roman kültürünün birleşimi ile tarihi yapıları ile görülmeye değer ülkelerden biridir. Eşsiz güzellikteki katedraller, anıtlar ve müzelerini gezmek için ilkbahar ve yaz aylarında gitmek iklim açısından daha uygun olabilir. Ülkenin en ünlü yemeği muhlamaya benzeyen mamaliga’dır.

Kosova

Avrupa'nın En Genç Ülkesi Kosova Hakkında Bilgiler

2008 yılında bağımsızlığını ilan eden Kosova’da Müslüman nüfus oldukça yoğundur. Ülkenin en önemli tarihi değeri UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde yer alan Sırp Ortodoks Kilisesi’dir. Ülkenin turistik değerleri arasında bir diğer yapı olan “kullas” adı verilen geleneksel taş evler de bulunmaktadır.

Özbekistan

Özbekistan Başkenti ve Şehirleri | Türk Hava Yolları Blog

İpek Yolu’nun önemli noktalarından biri olan Özbekistan, tarihi açıdan büyük önem taşıyan bir ülkedir. Özbekistan insanları Türkiye’den gelenlere kardeş gözüyle bakmaktadır. Özbekistan mutfağında pilav önemli bir yere sahiptir ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Özbek ve Baharat Uluslararası Kültür Festivali, turizmin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenmektedir.

Karadağ

Zaman 1970'lerde durmuş gibi: Karadağ - Seyahat Haberleri

Adriyatik Denizi’nin kıyısında yer alan Karadağ, doğal güzelliklere sahip bir ülkedir. Macera turizminin geliştiği bu ülkede kayak, yelken, rüzgar sörfü ve dalış gibi birçok spor etkinliği yapılabilir. Ülkede biyolojik çeşitlilik oldukça zengindir, bu yüzden pek çok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapar. Karadağ’ı ziyaret etmek için vize almanız gerekmeyebilir ve tren, otobüs, deniz yolculuğu veya uçakla seyahat edebilirsiniz. Herceg Novi Tiyatro Festivali, Karadağ’da düzenlenen önemli etkinliklerden biridir.

Başa dön tuşu