İlişkilerdeki yoğun ilgiden sonra gelen sessizlik: ‘Ghosting’

Her gün konuştuğunuz, ilgisini üstünüzden ayırmayan kişi birden hiç olmamış gibi ortalıktan kayıp mı oldu? Muhtemelen Ghost'landınız!

Abone Ol 

Aşk bombardımanı anlamına gelen Lovebombing’ten sonra karşılaşılan bir diğer zorlayıcı durum, Ghosting olarak bilinir. Ghosting, yoğun bir şekilde iletişimde olunan kişinin aniden iletişimi sonlandırması anlamına gelir.

Ghosting yapan kişiler, genellikle duygusal bağlanmalarda veya ilişki sonlandırmalarda başarısızlık yaşayan narsist bireylerdir; bu yüzden karşı tarafı yüz üstü bırakmayı sorun etmeyebilirler, hatta bunu bir başarı olarak bile görebilirler.

Bu kişiler, başlangıçta size kalıcı bir bağlılık vaadi vererek, sizi etkilemeye ve ilgiye boğmaya çalışacaklardır. Sonrasında ise, beklenmedik bir şekilde ortadan kaybolacak ve bir daha iletişime geçmeyeceklerdir.

ghost – Zanichelli Dizionari Più

Ghosting, genellikle yeni bir arkadaşlık veya flört başlatan kişiler arasında görülür. Bu durumda, karşınızdaki kişi geçici bir sohbet arkadaşı arıyor olabilir, ancak bunu açıkça ifade etmez. Bu süreçte size kalıcı bir bağlılık izlenimi verir. Daha sonra, etkileşime girilmemiş gibi yok olur. Birden oluşan boşluk hissi, büyük bir hayal kırıklığına ve duygudurum problemlerine neden olabilir.

Ghosting yaşayan kişiler, sebebini anlamaya çalışırken meraklı bir takipçi rolüne bürünebilirler. Farkında olmadan takıntı geliştirebilirsiniz. Bu durum, duygusal sağlığınıza olumsuz etki edebilir ve yeni insanlarla ilişki kurma konusunda ciddi güvensizlikler yaratabilir.

İlişkilerde açık iletişim, seviye ve dürüstlük büyük önem taşır. Bağ kurarken dikkatli olmak, ağırdan almak ve duygusal sınırları korumak, hem Lovebombing hem de Ghosting gibi travmatik etki yaratabilecek durumların önüne geçebilir.

Başa dön tuşu