Hindistan cevizi yağının saça faydaları

Saç bakım rutinlerinin vazgeçilmezi olan Hindistan cevizi yağının saça faydalarını sizler için derledik.

Abone Ol 

Hindistan cevizi yağının saç sağlığına faydalarını da sıklıkla duyarsınız. Saç kremleri de Hindistan cevizi yağı içerebilir. Çünkü bu yağ saçlara kolayca nüfuz ederek protein kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

Doymuş yağ, demir ve K vitamini içeren bu yağ, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olan E vitamini barındırır. Saç derisini nemlendirdiği, saçları beslediği, kepek ve mantar gibi bakterileri öldürdüğü ve kan dolaşımını hızlandırdığı iddia edilir. Kepek ile ilişkili iltihaplanma, pullanma ve kaşıntıya neden olan saç mantarlarını azaltmaya yardımcı olduğu belirtilir. Hindistan cevizi yağının saç dökülmesini yavaşlattığı da söylenir. Ancak antibakteriyel özelliğiyle ilgili daha çok kanıta ihtiyaç vardır. Saçlara parlaklık ve hacim vererek elektriklenmeyi önleyebilir. Hindistan cevizi yağının saça faydaları sadece kozmetik açıdan doğru kabul edilebilir.

Hindistan Cevizi Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

  • Hindistan cevizi yağının saçınıza uygulamak istediğinizde 1 tatlı kaşığı kadar kullanmanız yeterli olacaktır. 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyip yağın erimesini sağlayın ve daha sonra saçınıza uygulayın. Fazla kullanmanız saçınızın yağlı görünmesine de neden olabilir.
  • Yine saçlarınıza saç kremi yerine 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı sürüp öyle yatabilirsiniz. Ancak yastığınızın üzerine bir havlu koyun ya da duş bonesi takıp uyuyun. Sabahları ise hafif bir şampuanla yıkayıp durulayabilirsiniz.
  • 20 damla biberiye yağı ile 3-5 yemek kaşığı sıvı haldeki Hindistan cevizi yağını karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Bir bone takın ve 30-60 dakika bekletip şampuanla yıkayın.
  • Yine saçlarınızın elektriklenmesini önlemek için az miktarda Hindistan cevizi yağı kullanabilirsiniz.

Başa dön tuşu