Her 54 çocuktan birinde bu hastalık var

Otizm, genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan, sosyal etkileşimde ve iletişimde zorluklarla belirginleşen bir nörogelişimsel bozukluktur. Erken tanı ve müdahale, otizmi olan bireylerin yaşam kalitesini artırabilir ve potansiyellerini yükseltmelerine yardımcı olabilir...

Abone Ol 

Otizm, toplumda her geçen gün daha fazla önem kazanan bir konu haline geliyor. Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB), genellikle çocukluk çağında ortaya çıkan, sosyal etkileşim ve iletişimde zorluklarla karakterize edilen bir nörogelişimsel bozukluktur. Bu durum, bazen tekrarlayıcı davranışlar ve dar ilgi alanları gibi belirtilerle de kendini gösterebilir.

Otizmin belirtileri

Bazı çocuklar sessiz ve içe dönük olabilirken, diğerleri yoğun fiziksel aktivite gösterebilir. Sosyal etkileşimde güçlük çekme, göz temasından kaçınma, diğer insanların duygularını anlama zorluğu ve konuşma veya dil gelişiminde gerilik otizmin belirtileri arasındadır.

  • Çocuklarda ilk 6 ayda göz teması yoksa,
  • Dokuzuncu ayda bile ismiyle seslenildiğinde bakmıyorsa,
  • Bir yaşına geldiğinde akranları gibi ce-e tarzı oyunlar oynamıyorsa,
  • Bir buçuk yaşında bile kelime kullanımı ya da komut alma gibi durumlar yoksa,
  • Sıralama, dizme davranışı varsa,

otizmin varlığından söz edilebilir.

Ayrıca, tekrarlayıcı davranışlar, sabit ilgi alanları ve duyusal hassasiyet de sıkça görülen belirtiler arasındadır.

Otizm görülme sıklığı giderek artıyor

Amerikan Merkezlerine Göre Kontrol ve Önleme (CDC) verilerine göre, Otizm Spektrum Bozukluğu olan her 54 çocuktan birinde tanı konulmaktadır. Önceki yıllarda ise bu oran 500’de 1 idi.

Otizmin tedavisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Erken tanı ve erken müdahale oldukça önemlidir.

Bu müdahaleler arasında dil ve iletişim terapisi, davranış terapisi, eğitim programları ve ilaç tedavisi bulunabilir.

Otizmi olan bireylere sağlanan destek ve hizmetler, onların yaşam kalitesini artırabilir ve potansiyellerini maksimize etmelerine yardımcı olabilir.

Otizm, her bireyin benzersiz olduğu bir spektrum bozukluğudur ve herkesin ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle, bireyselleştirilmiş bir yaklaşım, otizmi olan bireylerin yaşamlarını en iyi şekilde sürdürebilmeleri için önemlidir. Toplum olarak, otizm spektrum bozukluğu olan bireylere destek olmak ve onların potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmak için çaba sarf etmeye devam etmeliyiz.

Başa dön tuşu