Gelecekte, kilo almadan istediğimizi yeme ihtimalimiz var!

Tedavileri araştırılan hastalıklar arasında, çoğu insanın problemi olan fazla kilo durumu da var. Uzmanlar, obezite tedavisinde önemli rol oynayacak, oldukça ilginç bir gene rastladılar.

Abone Ol 

Bazı uzmanlar, fareler üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda bir takım sonuçlara vardı. Kemirgenler, yüksek yağlı diyetle beslendiğinde hücreler, yağ yakma konusunda daha az etkili hale geliyor.

Bu da, obezitenin metabolizmanın yavaşlamasına sebep olduğunun bilimsel kanıtı olarak görülüyor. Ayrıca bundan, kilo aldıkça kilo vermenin zorlaştığı sonucunu da çıkarabiliriz.

Yağ yakımından sorumlu olan tek bir genin olduğu ise araştırma sırasında fark edildi. Bu gen, sağlıklı kilodan obez sayılan alana geçerken kritik bir rol oynuyor.

Bu gen kontrol edilebilirse, obeziteye yeni bir tedavi gelebilir. Hatta obezite engellenebilir hale de gelebilir. Genin istenilen kontrolü sağlanırsa, şişmanlamadan istenilenler yenilebilir bile! Tabii, şişmanlama problemi önlenirse ve istenilenler yenilirse, bu durumun diğer organların sağlığına ne kadar zarar vereceği ise meçhul…

Başa dön tuşu