Çocuklarda ve gebelerde de görülen sendrom: Pika Sendromu

Bu sıradışı sendrom, insanın normal algısını sarsıyor! Bu da yenir mi diyeceğiniz bazı nesneleri, iştahla yiyebiliyorlar...

Abone Ol 

Farklı nesneleri yeme dürtüsüyle karakterize olan sendrom, zihnin şaşırtıcı ve sorgulatıcı tercihlerini göz önüne seriyor!

Genellikle çocuklarda ve gebelerde görülen Pika sendromu, adeta zihinsel bir renk cümbüşüne dönüşen, tuhaf bir gerçekliğin kapılarını aralayan bir psikolojik durumdur.

Bu sendromda kumaş parçaları, tebeşir, sabun, toprak, saç, kömür, kağıt, plastik veya hatta metal gibi maddeler, kişilerin gözünde sadece birer atıştırmalık haline gelir.

Pika sendromu tedavi edilmediği takdirde bağırsaklarda tıkanıklık/delinme, kabızlık ve dişlerde enfeksiyon gibi zararlara yol açabilir.

Bu sendromun sebebi ise kesin olarak bilinmese de psiko-sosyal gelişim bozuklukları, demir/çinko eksikliği, yetersiz beslenme gibi nedenler Pika sendromunu ortaya çıkarabilir.

Pika sendromu, çocuklardaki ‘dünyayı ağızla tanıma’ evresi ile karıştırılmamalıdır.

Çocuğunuzun bunu keşif için mi yoksa gerçekten mi yaptığını ayırt etmek için en basit yol, çocuğunuzun 2 yaşından daha büyük veya küçük olmasıdır. Eğer büyük ise Pika sendomuna sahip olabilir, bu durumda da ilgili kişilere danışılmalıdır.

Başa dön tuşu