Çizgi filmler çocukları nasıl etkiler?

Çocukların sağlıklı gelişimi ve mutluluğu için ailelerin televizyon izleme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor. Uzmanlar, çocukların olumsuz davranışlardan ve şiddet içeren içeriklerden uzak tutulması gerektiğini vurguluyor. Bunun yerine, yaşlarına uygun eğitici ve öğretici programlara yönlendirilmeleri önem taşıyor.

Abone Ol 

Çocuklarımıza vakit geçirmeleri için izlettiğimiz çizgi filmler, bir süre sonra bağımlılık yapabilir. Hatta yetişkinler bile çizgi filmleri çocuklarıyla birlikte, severek izleyebilirler.

Çizgi filmler çocukların hayal dünyasını ve algısını geliştirerek çocuğun bilgi hazinesini genişletir. Onlara renkli bir dünya sunar.

Çizgi filmlerin bazıları yararlı olsa da bazıları da zararlıdır. Burada iş ebeveynlere düşüyor. İzletilen çizgi filmlere oldukça dikkat edilmesi gerekiyor.

İzlediğimiz normal bir film bile bizi etki altında alabiliyorken, çocukların da kolayca etkilendiğini söyleyebiliriz. Hatta çocuklarımız karakterleri o kadar içselleştirir ve hayran kalır ki bazen izledikleri çizgi filmlerdeki rollere bürünürler. Gerçeklikten kopabilirler, hayal ile gerçeği ayırt etmekte sorun yaşamaya başlayabilirler. Ya da çizgi filmlerde korktukları karakterlere benzeyen insanlar onları ağlatabilir.

Çizgi filmler çocuğun öfke, saldırganlık, dikkatsizlik, cinsel eğilim, ayrımcılık gibi davranışlar sergilemesine sebep olabilir.

Bu durumun yaşanmaması için alınabilecek önlemler ise şu şekildedir:

  • Çizgi film kahramanlarını rol model almaları engellenmelidir. Onun yerine ebeveynlerin rol model seçilmesi çocuk için daha sağlıklı olacaktır. Bu da, çocuğun izleme süresini sınırlandırarak ve ebeveynleriyle daha çok kaliteli vakit geçirmekle sağlanabilir.
  • Çocuğu televizyona, kendinize vakit ayırmak ya da onun vakit geçirmesi sebebiyle yönlendiriyor olabilirsiniz. İzlediği çizgi filmleri takip etmek ve zararsız, hatta bilgilendirici(dostluk, sevgi, kültür gibi konular) çizgi filmleri izlemesini sağlamak önemlidir.
  • Çocuğun sadece çizgi filmle yeni şeyler öğrenmesi beklenemez. Bu ister yararlı çizgi film olsun, ister de zararlı. Bu yüzden sosyal becerilerini es geçmemeli, artması için çabalamalısınız.

Çocuğunuzun çizgi filmlerden zararlı huylar edinmemesini sağlamak aslında doğru çizgi film seçiminden geçiyor. Hem eğlenceli, hem öğretici, hem de sadece belgesel niteliğinde olmayan ve yaşına uygun olan çizgi filmleri araştırabilir ve onlara yönelebilirsiniz. (Kaşif Dora, Ratatouille, Komşum Totoro, Winnie the Pooh, Neşeli Ayaklar,…)

Başa dön tuşu