Bunları yapmak çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkiliyor…

Ebeveynlerin ufak tefek hatalar yapmaları son derece normaldir. Bazen çocuğunuza destek olmak istiyorken abartıyor ya da alan açmaya çalışıyorken ilgisiz bırakıyor olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, doğru olduğunu düşündüğünüz ama olmayan ve yapılmaya devam eden bazı hatalar vardır.

Abone Ol 

Çocuk yetiştirmek, hayatımızın en önemli ve öğretici görevlerinden biridir. Her bir ebeveyn, çocuğunun sağlıklı bir birey olarak büyümesi için sorumluluk taşır. Bu süreç sevgi, sabır, anlayış gerektirir. Aynı zamanda, hatalara da açık bir süreçtir.

Her bir çocuk, kendi eşsiz yeteneklerine sahiptir. Ebeveynlerin çocuklarıyla ilgilenerek bunu keşfetmeleri ve yeteneğin gelişmesine yardımcı olmaları gerekmektedir.

Bazı ebeveynler ise o dönemin en çok tercih edilen kursu ya da aktivitesi ne ise, çocuğu ona yönlendirmek isteyebilmektedir. Bu hem vakit kaybıdır, hem de mutsuzluk getirir.

Çocukları söz dinlesin diye çoğu ebeveyn ödül-ceza yöntemi uygulamaktadır. Bu hareket, çocuğun gerçekleştirdiği eylemin değerini anlamamasına, sadece ödül için yapmasına sebep olmaktadır. Ayrıca çocuk, ceza almamak için yalan söyleyebilir.

Çocuğunuza kıyamadığınız için ya da çocuğun bilmemesinden dolayı, yapılması gereken işin sorumluluğunu üstünüze alabilirsiniz. Oysa çocuğa sabırla öğretmeniz gerekmektedir.

Ayakkabı bağlamak gibi ufak tefek şeyler, çocuğa kendi işini kendi halletme becerisi kazandırmaktadır.

Ayrıca her şeyin bir eğitim etiketi taşımaması gerektiğini bilmelisiniz. Çocuğun her boş zamanı eğitim içeren aktivitelerle doldurulmamalıdır.

Bazen sadece gülmek, öylesine sohbet etmeye de ihtiyaçları vardır. Yapılan her şey öğretici olmak zorunda değildir. Çocuğunuzla eğlenebilmelisiniz de…

Başa dön tuşu