Bu fiziksel hareketler ömrü uzatıyor!

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için düzenli olarak egzersiz yapmanın yanı sıra günlük yaşamınıza birkaç hareket daha ekleyerek yaşam sürenizi destekleyebilirsiniz.

Abone Ol 

Birçok insan uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenin sırrını arıyor. Araştırmalar, fiziksel aktivitenin yaşam süresini önemli ölçüde uzatabileceğini söylüyor.

Ancak, uzun bir ömür için sadece egzersiz yapmak yeterli değil. Uzmanlar, günlük rutininize dahil edebileceğiniz belirli hareketlerin de yaşam sürenizi artırabileceğini belirtiyor.

  • Yürümek, yapılması gerekenler arasında önemli bir rol tutuyor. Günde en az 30 dakika yürümek, kalp sağlığını desteklemenin yanı sıra ömrünüzü de uzatabilir.
  • Vücudu hareketlendiren ve metabolizmayı hızlandıran etkili aktivitelerden biri merdiven çıkmaktır. İngiltere’de, 35 – 84 yaşları arasındaki 500 bin kişi üstünde yapılan araştırmada, düzenli merdiven kullanmanın kardiyovasküler hastalıkları %39 azalttığı bulundu.
  • Bahçe işleriyle uğraşmak da yaşam süresini etkileyebilir. Doğal antioksidan olan toprakla temasta bulunmak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bahçe işleri, stresi azaltarak zihin sağlığını da iyileştirebilir.

  • Yoga ve pilates tarzı, esnekliği destekleyen aktiviteler vücudu güçlendirir.
  • Dans etmek, kalp sağlığını destekleyerek koordinasyonu artırır.

Başa dön tuşu