Zihninizi sakinleştirecek yoga hareketleri!

Yaşadığımız dönemde her gün kaygı düzeyimiz artmakta. Kaygı düzeyinizi sakinleştirmek için ise öncelikle zihninizi sakinleştirmeniz gerekmekte. Nasıl mı? Size bahsedeceğim yoga hareketleriyle. Hadi hemen haberin detaylarına...

Abone Ol 

Kedi inek pozu

Elleriniz ve dizleriniz üzerinde masa pozisyonuna gelin. Ağırlığın eşit olarak dağılması için el parmaklarınızı iyice açın. Şimdi derin bir nefes alacaksınız. Nefes alırken başınızı yukarı kaldırın. Karnınızı ve kuyruk sokumunu da aynı şekilde yukarıya doğru yönlendirin. Sıra nefes vermede. Nefes verirken ise az önce bahsettiğim hareketlerin tam tersini yapmalısınız. Nefes vermeye başlarken karnınızı ve kuyruk sokumunuzu içeri çekin ve sırtınızı kamburlaştırıp başınızı karnınıza doğru yönlendirin. Bu hareketi 5-10 defa tekrarlayın. Kedi inek pozu, kamburluk ve duruş bozuklukları için ideal bir poz. Bu hareketleri yaparken sırt ve boynunuz esneyecek, omurga ve iç organlarınıza masaj yapmış olacaksınız.

yoga hareketi

Çocuk pozu

Bütün kaslarınızı rahatlatacak bir hareket. Dizlerinizi bükün vücudunuzu bacaklarınızın üzerine bırakın. Kalçanız topuklarda kalsın. Kollarınızı olabildiğince ileriye doğru uzatın. Rahatlamak için bu pozu istediğiniz zaman uygulayabilirsiniz.

Parsva balasana

Kedi inek pozunda olduğu gibi eller ve dizler üzerinde masa pozisyonuna gelin. Nefes alın sol kolunuzu yukarı doğru düz bir şekilde uzatın. Baş ve bakışlar sol el üzerinde olsun. Nefes verirken ise sol kolunuzu, sağ kolunuzun altında düz bir şekilde uzatın. 5-10 nefes burada kaldıktan sonra aynı adımları diğer kolunuzdan başlayarak uygulayın.

Yarım omurga çevirme pozu

Öncelikle bacaklarınızı öne doğru uzatın ardından sol bacağınızı dizden bükün ve sağ bacağınızın üstünden geçirin. Buraya kadar tamamsak alt bedeninizi sabit tutun ve gövdenizi sola doğru çevirin. Bu hareketi uygularken sırt bölgenizi geniş tutup omuzlarınızı rahatlatın.

Savasana

İşte karşınızda yoga yapanların en sevdiği, sizi hiç yormayacak ve en çok rahatlatacak hareket! Sırt üstü uzanın. Kollarınızı ve bacaklarınızı aynı genişlikte açın ve vücudunuzu rahatlamaya bırakın. Bu hareketin amacı bütün gün boyunca yorulan zihnimizi ve vücudumuzu dinlendirmek. Hareket kolay olabilir ama etkisi büyük. Hiçbir şey düşünmeden sadece yatın ve nefesinize odaklanın. Nefesiniz ise oldukça sakin olsun. Dilerseniz bacaklarınız altına destekleyici yastık veya blok kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu