Zihinsel yorgunluğun üstesinden gelmenin 5 yolu

Kendinizi her zaman yorgun mu hissediyorsunuz? Özellikle salgın belirsizliğinin devam ettiği bu günlerde zihinsel olarak ayakta kalmak zor olabilir. İşte zihinsel yorgunluğun üstesinden gelmenin 5 kolay yolu.

Son zamanlarda sürekli yorgun hissediyorsanız, yalnız değilsiniz. Gelecekle ilgili korkulardan bir dizi kararla başa çıkmaya kadar, hayat bu günlerde duygusal olarak yorucu olabilir. Ancak bazı uzman ipuçları ile boşalmış pillerinizi yeniden güçlendirebilirsiniz.

İşte zihinsel yorgunluğun üstesinden gelmenin 5 kolay yolu.

Artılar ve eksiler listesi yapın

Uzmanlar, şu anda yüksek risk taşıyan ancak bir zamanlar 'sıradan' olan kararların tartışılmasının, kendinden şüphe uyandıran "karar yorgunluğunu" tetiklediğini söylüyor. Kaygıyı bastırmak için güzel bir artılar ve eksiler listesi not alın. İki sütunun oldukça eşit olduğunu görürseniz, 'doğru' yanıt olmadığını, o anda verebileceğiniz en iyi karar olmadığını anlayabilirsiniz. Bu, yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı kontrol etmenize yardımcı olur.

Bir plan yapın

Uzmanlar, duygusal yorgunluğun büyük bir kısmının, proaktif olmaktan çok belirsizliğe tepki verdiğinizi hissetmek olduğunu söylüyor. Bu nedenle, endişelendiğiniz bir sevdiğiniz kişiyi düzenli olarak kontrol etmek gibi basit bir plan yapmak,endişelerinizi yatıştırır. Bir plan sizi meşgul eder ve sizi endişe sarmallarına düşmekten alıkoyar.

Bilgeliğinizi tanıyın

Hayatın kısa olduğunu biliyoruz, ancak salgın bunu tam anlamıyla rahatlatıyor ve gitmediğimiz yollar için kendimizi tekmelememize neden oluyor. Uzmanlar, pişmanlığın gerçekten de gizli bir yorgunluk biçimi olduğunu söylüyor. Bu kriz sırasında kozmolog olmak istediğini anlayan ve başka bir şey üzerinde çalıştığına pişman olan birisi gibi kişilere rastlayabilmeniz mümkün. Ama 'kötü karar', size ne yapmak istediğinizi gösteren bir tür bilgelik. Bu kayıp anında bile hayat ikinci şanslarla dolu.

Başarılara odaklanın

Zihinsel pilleri artırmak için kanıtlanmış faaliyetlerin iki tipi vardır: Memnuniyet görevleri ve başarı görevleri. Yeterlilik enerji veriyor; yemek pişirmek, bahçe işleriyle uğraşmak veya bulmaca çözmek... Başarabilmenize izin veren herhangi bir şey bulun...

Tekrar 10 olmanıza izin verin

Uzmanlar, cevaplara ihtiyaç duymadığınız meraklı bir zihin çerçevesine dokunmanın "başlangıç ​​zihni” olduğunu ve enerjiyi artırdığını söylüyor. "Çitimden geçen sincapları seyretmeyi seviyorum, bundan sonra ne olacağını bilmeme gerek yok ve yeniden bir çocuk olabilirim" gibi düşüncelerin zihninizden geçmesine izin veren bir 'başlangıç' yaratın. Hepimiz hala 10 yaşındayız; kendimizin hiçbir parçasını kaybetmeyiz. Oraya geri dönmek sadece, günde birkaç dakika çevremizdeki hayatın ortaya çıkmasına izin verme meselesidir.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ