Zihinsel hastalıkların yükselişi eşitsizlik ve güvensizliğe bağlı

Birleşmiş Milletler'in yeni yayınladığı rapora göre, ekonomik tasarruf, gelir eşitsizliği ve iş güvensizliği zihinsel hastalıklarda dünya çapında bir yükselişe yol açıyor.

BM'nin sağlık konusundaki özel raportörü Dr. Dainius Pūras, tüm hükümetlerin, zihinsel hastalıklarla mücadelede ilaç ve tedaviden çok daha etkili bir strateji olarak eşitsizlik ve ayrımcılığa değinmesi gerektiğini söyledi.

Cenevre'deki insan hakları konseyinde raporu açıklayan Pūras, "Bu, akıl hastalığına karşı en iyi 'ilaç' olacak ve psikotropik ilaçların aşırı kullanılmasını önleyebilecek.” dedi.

En büyük engel: Eşitsizlik

Raporda "Eşitsizlik küresel çapta zihinsel sağlığın önündeki en önemli engel.” ifadesi kullanıldı. Raporda ayrıca; "Zayıf ruh sağlığı için birçok risk faktörü, günlük yaşam koşullarındaki eşitsizliklerle yakından ilişkili. Birçok risk faktörü de hayatı haksızlık olarak görmenin aşındırıcı etkisiyle bağlantılı." ifadelerine yer verildi.

Pūras'a göre, zihinsel hastalıkları tedavi etmenin mevcut yolları artık tam olarak işe yaramamaktadır. Pūras, "İnsanlar ilaç almak için doktorlarına gidiyor, bu da tedavi için yetersiz.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , dünyada 970 milyon insanın bir tür zihinsel hastalıktan muzdarip olduğunu belirtiyor. Örgüt ayrıca, son 30 yılda depresyon ve anksiyetenin yüzde 40'tan fazla arttığını söyledi.

Raporda, beyin yerine ilişkileri hedeflememiz gerektiği vurgulanıyor. Bireylerin zihinsel sağlığına yatırım yapmanın en iyi yolu, tüm ortamlarda; işyerinde, aile ortamında, dışarıda destekleyici, pozitif bir ortam yaratmak.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

ÖZGE 02-07-2019 11:24:02

DESTEKLEYİCİDEN KASTINIZ NEDİR??

YORUM YAZ