Zeytinyağı için bebeğiniz büyüsün

Hamilelik esnasında günde bir yemek kaşığı zeytinyağı içerek, içerdiği zengin E vitamini sayesinde bebeğinizin daha sağlıklı ve daha hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Doğal, meyveden elde edildiği gibi yenebilen tek yağ olan zeytinyağı, kalp damar hastalıklarına iyi gelip, kanserojen maddelere karşı vücudu koruması dışında bayanların hamilelik döneminde düzenli tüketmesi halinde E vitamini depolayan çocukların gelişim dönemi daha sağlıklı oluyor.

Anne karnındaki bebek daha hızlı büyüyor

Zeytinyağı, hamilelik esnasında cenin (fetüs) gelişim devresinde çok önemli bir rol oynar ve yeterli miktarda tüketilmediği taktirde bebeğin gelişiminde olumsuz etkilere rastlanılabilinir. Hamilelik esnasında zeytinyağı tüketen annelerin bebeklerinin, kilo, boy, davranış ve psikomotor refleksleri açısından doğum sonrası gelişimlerinin daha iyi olduğu ispatlanmıştır. Konuyla ilgili konuşan Ümmühan Tibet: "Fetüsün büyümesi için E vitaminine ihtiyacı vardır. Yeni doğmuş bebeğin de, oksijenli atmosfere girerken meydana gelen oksidatif strese karşı savaşmak için E vitamini deposuna ihtiyacı oluyor, zeytinyağının oksidasyona karşı direnci sayesinde hamilelik döneminde anne yeterli miktarda zeytinyağı tüketirse bebekte E vitamini deposu oluşuyor.

Anne sütünün kalitesini artırıyor

Doğum sancıları esnasında, annenin kanındaki E vitamini göğüs bezlerinde yoğunlaşmaktadır ve böylece emzirme esnasında anne E vitamini sağlamaya devam eder. Emzirme esnasında bu vitaminin seviyesini korumak şarttır diye belirten Ümmühan Tibet "E vitamini ayrıca karaciğer - safra sistemi üzerindeki olumlu etkisi dolayısıyla, prematüre doğmuş bebeklerle böbrek veya pankreas yetmezliği olan yeni doğmuş bebekler için de önerilmektedir.

Zeytinyağı sadece yeni doğmuş bebeğin gelişimi için gerekli olan yeterli miktarda esansiyel yağ asitlerini sağlamakla kalmaz aynı zamanda omega 3 yağ asidi olan Linolenik asit miktarı ile anne sütüne benzemektedir. Bebekleri doğrudan veya mamalarına ilave ederek zeytinyağı ile beslemek bebeklik veya çocukluk dönemleri için hem zihinsel fonksiyonlarının gelişimi ve hem de içerdiği A, E ve D vitaminlerinin katkısı nedeniyle son derece önemlidir.” dedi.

Yorumlar

YORUM YAZ