Zerdeçal kötü anıları siliyor

Amerikalı araştırmacılar yaptıkları deneyler sonucunda zerdeçalın kötü anıları sildiğini iddia ediyorlar.

Zayıflamadan cilt güzelliğine, kanserden uçuğa bir çok faydası olan zerdeçalın yeni bir özelliği daha ortaya çıktı. Amerikalı araştırmacılar yaptıkları deneyler sonucunda zerdeçalın kötü anıları sildiğini iddia ediyorlar.

Kötü anıları siliyor

Amerika'nın New York Üniversitesi'nde bilim adamları zerdeçalın kötü anıları silmesi ile ilgili bir deney gerçekleştirdiler. Farelere belirli bir ses vererek onların korkmalarını sağladılar. Farelerin korktuklarında donup kaldığı görüldü. Birkaç saat sonra yemek verip ardından yine aynı sese maruz bıraktıklarında farelerin tekrar korktukları ve donup kaldıkları görüldü. Zerdeçallı yiyecekler verilen fareler ise aynı sese tekrar maruz kaldıklarında korkmadılar. Bu deneyden yola çıkarak bilim adamları zerdeçalın korkunun sebebiyet verdiği kötü anıları sildiğini iddia ediyorlar. Bilim adamlarına göre bu deney, travma sonucu stres bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisi için yeni bir yöntem geliştirilmesine ışık tutmaktadır.

Hafızayı etkiliyor

Diyabet teşhisi konulan 60 yaş üstü kadın ve erkeklerin katıldığı bir araştırmada bilim adamları tarafından zerdeçalın hafızaya etkisi araştırıldı. Katılımcılara kahvaltı öncesi ve kahvaltıdan saatler sonra hafıza testi yapıldı. Kahvaltıda zerdeçal tüketen katılımcıların hafıza testinde daha başarılı olduğu görüldü.

Yorumlar

YORUM YAZ
Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :