Zayıflamaya yardımcı olan 10 besin

Her besin metabolizmayı farklı şekilde etkiler ve kalorisine bakılmaksızın bazı besinler zayıflamanıza yardımcı olabilir. İşte Diyetisyen Serkan Sıtkı Şahin'in paylaştığı, zayıflama yardımcı olan 10 besin.

Tüm besinler farklıdır ve metabolizmayı farklı şekilde etkiler. Kalorisi eşit besinler asla "aynı" olarak değerlendirilmemelidir. Tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerde bizim için önemli olan şey "kalori" değil, besin içeriğidir.

Kalorisine bakılmaksızın, bazı besinler zayıflamanıza yardımcı olabilir. İşte zayıflamaya yardımcı 10 besin.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Yoğurt

Yoğurdu ben "mucizevi besin" olarak adlandırıyorum. Yoğurt, harika bir besindir. İçinde bulundurduğu doğal probiyotik 'iyi' bakteriler sayesinde bağırsak florasını düzenleme etkisine sahiptir. Sağlıklı bir bağırsak florası, kilo almanın önündeki en büyük engellerden ikisi olan iltihap ve leptin direncini engeller.

Yoğurt alırken tercihiniz "tam yağlı" ve içinde aktif bakteri kültürü içerenden yana olmalı. Diğer yoğurt türleri neredeyse hiç probiyotik içermez. Tam yağlı yoğurtların, az yağlı "diyet" yoğurtlara oranla metabolizmaya katkısı daha fazladır ve zayıflama konusunda daha iyidirler.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Chia tohumu

Chia tohumu bir başka harika besindir. Besin içeriği oldukça yüksektir. 38 gram chia tohumu toplam 12 gram karbonhidrat içerir ancak bu 12 gram karbonhidratın 11 gramı liftir. Chia, en iyi lif kaynaklarından biridir.

Yüksek lif içeriği, chia tohumunu tam olarak bir "zayıflatıcı besin" yapar. Chia tohumları ağırlıklarının 12 katına kadar sıvı emebilir ve jel benzeri bir yapıya dönüşerek tokluk hissini arttırabilir.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Yumurta

Yumurta, "mucizevi besin" olarak adlandırdığım bir başka besin. Yakın geçmişe kadar kötü kolesterolü (LDL) yükselttiği için tüketilmesine sıcak bakılmıyordu ancak yumurtalar tam bir "örnek" besindir. Çünkü yumurta sarısında ihtiyacımız olan hemen hemen tüm besinler bulunur. Yumurtalar protein ve yağ bakımından zengindirler ve oldukça doyurucudurlar. Zayıflamak istiyorsanız, diyetinize eklemeniz gereken en önemli besinlerden biridir. Oldukça fazla besin içerirler ve diyette ihtiyacınız olan tüm besinleri almanıza yardımcı olabilir.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Haşlanmış patates

Patatesler uzun süredir "sağlıksız" olarak görülüyor ve tüketimi kısıtlanıyor. Oysa haşlanmış patates, zayıflamaya da yardımcı olabilecek oldukça sağlıklı bir besindir.

Patatesler birçok besin içerirler. Patatesin besin içeriğinde adeta ihtiyacınız olan her şeyden biraz vardır. Patates, özellikle potasyum açısından zengindir ve çoğu insan potasyum eksikliği çekmektedir. Potasyum eksikliği, tasniyon konusunda önemli bir rol oynar. Besinlerin doyuruculuğunu ölçen Doygunluk Endeksi adı verilen bir ölçekte test edilen tüm gıdalardan en yüksek puanı haşlanmış patates aldı. Bunun anlamı, haşlanmış patates yiyerek, doğal olarak tok hissedecek ve daha az yiyeceksiniz.

Patateslerin kaynadıktan sonra bir süre soğumasına izin verirseniz, zayıflama da dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararlarına sahip olduğu gösterilen lif benzeri bir madde olan yüksek miktarda dirençli nişasta oluşturacaklardır.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Koyu yeşil yapraklılar

Kara lahana, ıspanak, pazı ve diğer koyu yeşil yapraklılar, zayıflatıcı bir diyetin vazgeçilmezleridir. Kalorileri düşüktür ve lif bakımından oldukça zengindirler. Ayrıca özellikle demir içerikleri oldukça fazladır. Koyu yeşil yapraklıları tüketmek, daha az kalori alarak daha fazla şey yemenin en iyi yoludur. Koyu yeşil yapraklılar ayrıca yağ yakmaya yardımcı olduğu bilinen birçok vitamin, antioksidan ve kalsiyum içerir.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Avokado

Avokado, bir başka mucizevi besindir. Hemen her meyve gibi karbonhidrat bakımından zengindir ancak sağlıklı yağlarla doludur. Özellikle zeytinyağında da bulunan tekli doymamış oleik asit bakımından zengindir.

Besin içeriğinin çoğu yağ olmasına rağmen, çok fazla su ve lif içerir. Bu da onu tam bir "zayıflatıcı besin" yapar. Ayrıca içerdiği yağlar, sebzelerden karotenoid antioksidan emilimini arttırmaktadır, avokadolar sebze salatalarına mükemmel bir ektir.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Tam tahıllar

Tahıllar son zamanlarda "sağlıksız" olarak lanse ediliyor ancak bazı türler kesinlikle sağlıklıdır. Lif yüklü ve iyi miktarda protein içeren tam tahıllar oldukça sağlıklıdır. Yulaf, kahverengi pirinç ve kinoa gibi tahıllar sağlıklılar arasında sayılabilir.

Yulaf, tokluk hissini artırır ve oldukça iyi bir çözünür lif kaynağıdır. Rafine edilmiş tahıllar yerine her zaman "tam tahıl"ları tercih edin. Paketli ürün alırken etiketlerde "tam tahıl" ibaresini arayın. Düşük karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, karbonhidrat bakımından yüksek oldukları için tahıllardan kaçınmak istersiniz. Ancak, vücudunuzun tolere etmesini engelleyen herhangi bir hastalığınız yoksa, tam tahılları yemenin yanlış bir yanı yoktur.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Greyfurt

Meyvelerin hemen hepsi sağlıklıdır ancak greyfurt, vurgulanmayı hak eden bir meyvedir. Yapılan çalışmalar yemeklerden önce yenilen yarım greyfurdun zayıflatıcı etkisi olduğunu göstermektedir. Greyfurt ayrıca zayıflamayı engelleyen bir problem olan insülin direnci de azaltmaktadır. Bu nedenle, bazı günlük yemeklerinizden yarım saat önce yarım greyfurt yemek, daha tok hissetmenize ve zayıflamanıza yardımcı olabilir.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Somon

Somon gibi yağlı balıklar sağlıklı ve doyurucu besinlerdir. Somonlar yüksek kaliteli protein ve sağlıklı yağlar içerirler. Genel olarak deniz ürünleri önemli miktarda iyot içerirler. İyot, metabolizmanızın sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamak için önemli olan uygun tiroid fonksiyonu için gereklidir.

Somon ayrıca, obezite ve metabolik hastalıkta önemli bir rol oynadığı bilinen inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu gösterilen omega-3 yağ asitleri ile doludur. Uskumru, alabalık, sardalya ve diğer yağlı balık türleri de mükemmeldir.

Zayıflamaya yardımcı olan besinler

Baklagiller

Baklagiller çok önemli bir protein kaynağıdır ve bazı baklagiller zayıflatıcı olabilir. Mercimek, fasulye, barbunya zayıflamanıza yardımcı olabilecek harika besin içeriğine sahiptir. Bu baklagiller tokluk hissini artıran iki besin olan protein ve lif bakımından zengindir. Ancak birçok insanın baklagilleri tolere etmekte zorluk çekmektedir. Bu nedenle, onları düzgün şekilde pişirmek önemlidir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ