Yürüyüş esnasında meditasyon yapmanın faydaları

Sağlıklı bir vücut için yaptığınız yürüyüş seanslarına meditasyonu ekleyerek zihninizi boşaltmaya ve daha zinde olmaya ne dersiniz?

Budizm kökenli olan yürüyüş meditasyonu, farkındalık pratiklerinin parçası olarak günlük rutinleriniz arasına girebilir. Tekniğin birçok olası faydası var; daha sağlam, dengeli ve sakin hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca çevreniz, bedeniniz ve düşünceleriniz hakkında farklı bir farkındalık geliştirmenize yardımcı olur.

Yürüyen bir meditasyon pratiği nedir

Tipik olarak, yürüyüş meditasyonu sırasında düz bir çizgide veya labirentte bir daire içinde ileri geri yürüyorsunuz. Daha uzun bir mesafe boyunca yürüyüş meditasyonu yapmak da mümkündür.

Teknikler, her adımı altı parçaya bölmek veya bir alanda dikkatlice dolaşmak daha iyi odaklanmanıza yardımcı olabilir. Nefesinizi veya bir mantrayı dahil edebilirsiniz.

1. Kan dolaşımını hızlandırır

Yürüme meditasyonu genellikle uzun süre oturan insanlar tarafından kullanılır. Yürüme pratiği kanın, özellikle bacaklara akmasına yardımcı olur. Halsizlik veya durgunluk duygularını hafifletmeye yardımcı olur. Dikkatli yürüyüş de harika bir yoldur; kan dolaşımı artırmak ve enerji düzeyinizi yükseltmek size iyi gelecek.

2. Sindirimi geliştirir

Yemekten sonra yürümek, özellikle ağırlaşmış veya dolu hissediyorsanız, sindirimi arttırmanın harika bir yoludur. Hareket, yiyeceklerin sindirim sisteminizde hareket etmesine yardımcı olur ve kabızlığı da önler.

3. Kaygıyı azaltır

Stres seviyenizi düşürmek istiyorsanız, egzersizden önce veya sonra oturmuş bir meditasyon pratiği yapmanın yararlı olduğunu görebilirsiniz. Genç yetişkinler üzerine yapılan 2017 araştırması, meditasyonla birleştirildiğinde yürüyüşün kaygı belirtilerini azaltmada daha etkili olduğunu gösterdi.

4. Kan şekerini dengeler

Küçük bir 2016 çalışması, Budist merkezli bir yürüyüş meditasyon uygulamasının tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri seviyeleri ve dolaşımını olumlu yönde etkilediği sonucuna vardı.

İnsanlar 12 hafta boyunca haftada 3 kez 30 dakika dikkatli veya geleneksel yürüyüş yaptılar. Budist yürüyüşü yapan grup, geleneksel yürüyüş yapan gruptan daha fazla gelişme gösterdi.

5. Depresyonu azaltır

Özellikle yaşlandıkça aktif kalmak önemlidir. Yaşın ilerlemesiyle hareketlerin kısıtlanması melatonin hormonun az salgılanmasına ve dolayısıyla depresyon görülme riskinin artmasına sebep olur. Bu yüzden her yapılacak rutin yürüyüşler ruh halinizdeki dengeyi kontrol eder.

6. Uyku kalitesini artırır

Egzersizin faydalarından yararlanmak için yoğun bir egzersiz yapmak gerekli değildir. 2019'dan gelen araştırmalar, düzenli ılımlı egzersizin uyku kalitesi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Yürüyüş, esnekliği artırmaya ve kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olabilir, böylece fiziksel olarak daha iyi hissedersiniz. Ayrıca, özellikle sabahları yürürseniz, stres ve endişe duygularını azaltma olasılığınız daha yüksektir. Böylelikle daha kaliteli bir gece uykusuna sahip olursunuz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ