Yumurtayı nasıl yemek gerekiyor

Kimi az pişmiş, kimi omlet halinde kimi de çok pişmiş. Peki en sağlıklısı hangisi?

Günlük protein alımının en önemli kaynaklarından olan yumurtadoğru pişirmek çok önemli.Yumurtayı herkes farklı seviyor. Kimi az pişmiş, kimi omlet halinde kimi de çok pişmiş. Peki en sağlıklısı hangisi?

Çiğ yumurta zararlı

Çiğ yumurtanın daha sağlıklı olduğu konusunda yanlış bir algının olduğundan bahseden uzmanlar, çiğ yumurtanın bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde çeşitli hastalıklara yol açtığı konusunda vatandaşları uyardı. Uzmanlara göre çiğ yumurta tüketmenin iki önemli zararı var. Bunlardan birisi çiğ yumurtanın B7 vitamini alımını engellemesi. Diğer zararı ise salmonella mikrobu. Salmonella mikrobuna neden olduğu bilinen çiğ yumurta özellikle de bağışıklık sistemi zayıf kişileri tehdit ediyor.

Besin değeri farkı yok

Pişmiş yumurta güçlü bir antioksidan olan yumurtanın besin değerlerinde azalmaya neden olsa da yapılan araştırmalara göre çiğ yumurta ile pişmiş yumurta arasında besin değerleri açısından fazla fark yok.

Yumurtayı tam olarak pişirmek gerekli

Uzmanlara göre yumurtayı tam olarak pişirip yemek gerekli.Yumurta içinde yer alan ve önemli protein kaynaklarından birisi olan avidin, yumurtayı pişirildiğinde biotin ile bir araya gelen oldukça önemli bir protein. Yumurtayı tam olarak pişirip tüketerek bu proteinden faydalanabilirsiniz.

Yorumlar

mURAT 04-06-2018 11:43:34

BEN TAVADA İYİCE KIZARTIP YİYORUM DAHA LEZZETLİ OLUYOR . BİDE ÜSTÜNE KARABİBER OFFFFFFFFFFF

MaNgaşk 30-05-2018 20:39:47

aynen haşlanmış yemek lazım

YORUM YAZ