Yumurtaları buzdolabının kapağında saklamayın

Yumurtaları sağlığınızı tehdit etmemek adına buzdolabının kapağındaki bölmelerde saklamayın.

Yumurta özellikle protein açısından zengin olan ve güne başlarken kahvaltıda tüketmemiz gereken başlıca besinlerden. Hal böyle olunca hemen her eve de yumurta illa ki giriyor. Haşlamasını, kızartmasını bir şekilde sevemesek de, mutfağa misler gibi yayılan poğaçaların, keklerin yapımında önemli bir rol alıyor.

Konuyu fazla dağıtmadan toparlayayım. Yazmak istediğim yumurtanın ne kadar faydalı olduğu ya da nerelerde kullanıldığı değil. Yumurtaları neden buzdolabının kapak kısmına koymamız gerektiği.

yumurta

Yumurtalar buzdolabı kapağında saklanmaz

Bugüne kadar hepimiz yumurtaları buzdolabının kapağında sakladık öyle değil mi? İşte bu alışkanlık değişecek.

Aslında özel bölmeler olduğundan yumurtaları kapakta muhafaza ediyoruz. Ancak kullanmamız gereken en son yer orası. Çünkü buzdolabının kapağını her açıp kapadığımızda gerçekleşen ısı değişiminden en çok bu kısım etkileniyor ve bu ani değişimlere çok sık maruz kalan yumurtaların yapısı bozulabiliyor. Bu da demek oluyor ki, yumurtaların raf ömrü kısalıyor ve biz farkında olmadan onları kullanmaya devam ediyoruz.

yumurta

Ne yapmalı

Her ne kadar kendileri için ayrılan bölmelerde kırılma olasılıkları daha az olsa da, yumurtaları buzdolabının kapak kısmına koymamalıyız. Onun yerine dolabın orta bölmesinde saklamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Yumurtalar genellikle karton kutularda satılıyor; o zaman kutusunda saklayabilirsiniz. Böylece yumurtada bulunan "salmonella” bakterisinin buzdolabındaki diğer gıdalara bulaşmasını da engellemiş olacaksınız. Ayrıca kutu üzerindeki son kullanma tarihini de takip edebilirsiniz.

Bunun yanında buzdolabının kapağında ani ısı değişimlerinden etkilenmeyecek ve kısa sürede tükettiğiniz gıdaları saklayın.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ