Yorgunluk, hangi vitamin eksikliğinde görülür

Vitamin eksikliği durumunda enerji düşüklüğü, vücut ağrıları ve uykusuzluk gibi belirtilerin ortaya çıkabileceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap uyarılarda bulundu.

Sağlıklı bir yaşam için gıdalar ile alınan vitamin ve minerallerin büyük önemi olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap, "Vitaminlerin büyüme, hücre yenilenmesi, enerji üretimi gibi pek çok görevi vardır. Bu anlamda vitaminlerin vücudun biyokimyasal işlevlerinin sürdürülebilmesi konusundaki önemi tartışılamaz. Bir ya da birden fazla vitaminin eksikliğinde kişide pek çok farklı şikayet görülebilir” ifadelerini kullandı.

Yorgunluk, hangi vitamin eksikliğinde görülür

Enerji düşüklüğü şikayetlerinin çoğunlukla vitamin eksikliklerine bağlı olarak geliştiğini söyleyen Dr. Calap, B12 vitamin eksikliğinin toplumda yaygın olarak görüldüğünü belirtti. Dr. Calap, "Gıdalar yoluyla alınan proteinin vücut tarafından kullanılmasını kolaylaştıran B12 vitaminin referans aralığından daha düşük düzeyde olması kişide yorgunluk, hâlsizlik, iştahsızlık ve anemiye yol açabilir. Kişinin düşüncelerini toplamasında ve harekete geçmek konusunda zorluk yaşamasına yol açan B12 vitamin eksikliği, suda çözünebilen bir vitamin türü olan B12'nin vücutta çok az miktarda depolanmasından kaynaklanır” dedi.

Dr. Calap, D vitamini eksikliğinde de yorgunluk ve halsizlik yaşanılabileceğini belirtti. Calap, "Kişinin kendini güçsüz, isteksiz ve sürekli yorgun hissetmesine yol açabilen D vitamini eksikliğinin, miktarı doktorunuz tarafından belirtilen D vitamini takviyesi ve açık alanda güneşlenerek, kolaylıkla ortadan kaldırılabilir" dedi.

Ayrıca yeterince güneş ışığına çıkmanın mümkün olmadığı durumlarda D vitamini takviyesinin öneminin daha da arttığını ifade eden Dr. Calap, "B12 ve D vitaminin yanı sıra hormon salınımı ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynayan B5 vitamini eksikliğinde de sıklıkla hâlsizlik ve yorgunluk şikayetleri oluşabilir. Yumurta başta olmak üzere, balık, tavuk, peynir ve kurubaklagiller gibi pek çok besin kaynağında bulunan B5 vitamini eksikliğinin gıdalar yoluyla giderilmesinin son derece kolay olduğunu, ancak gerekli durumlarda kişiye B5 vitamin takviyesinde de bulunulabilir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

YORUM YAZ