Yoğurt suyunun bilmediğiniz faydaları

Eksikliğine en fazla rastlanan vitaminlerden birisi olan B2 vitamini bakımından oldukça zengin, yoğurt suyunun birçok faydası olduğunu biliyor musunuz?

Yoğurt suyunun içerdiği vitamin, protein ve minerallerle sağlık için faydalı bir içecek, aynı zamanda doğal bir kozmetik ürünü olduğunu biliyor muydunuz? Doğrudan içilebilir, cilde sürülebilir. Ayran yaparken yoğurt-su karışımına dahil edilebilir, ekmek ve poğaça yapımında da kullanılabilir.

İşte yoğurt suyunun bilmediğiniz faydaları...

Cildi besler ve canlandırır

1 çay kaşığı karbonatı 2 kaşık yoğurt suyu ile karıştırıp cildinizde kuruyana kadar beklettiğinizde, ardından ılık suyla yıkadığınızda cildinizin canlandığını göreceksiniz. Cilt yağlanmalarına karşı ise 2 yemek kaşığı yoğurt suyuna 1 yemek kaşığı limon suyu katılıp yüze sürülür, kuruyana kadar beklenir ve ılık suyla yıkanır.

Sivilce ve yaraları tedavi eder

Yüzünüze her gün yoğurt suyu sürüp kuruduktan sonra ılık suyla yıkarsanız sivilce izlerinizin hafiflediğini göreceksiniz.

Cilt lekelerini hafifletir

Ciltteki güneş lekelerini, yaş ilerledikçe cilde yerleşen lekeleri hafifletir.

Böbrek taşlarını eritir

Her gün düzenli olarak içilen 1 bardak yoğurt suyu, böbrek taşlarını eriterek ağrısız, acısız biçimde idrar yoluyla atılmasını sağlar.

Kanser hastalıklarını önler

Yoğurt suyunun içerisindeki bakteriler anti kanserojen etkiye sahiptir ve bu sebeple yoğurt suyu tüketimi kanser hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur. A, B2, B6, B12, D vitaminleri ve protein içerir.

Yorumlar

YORUM YAZ