Yoğun egzersizler size zarar verebilir

Daha hızlı sonuçlar elde etmek için iyi bir yöntem gibi görünse de yoğun egzersizler, vücudunuza zarar verebilir.

Hayalinizdeki vücudu daha hızlı elde etmek için spor salonunda yoğun egzersizler yapmaya karar verdiniz. Ancak acele etmeyin, aşırı egzersiz yapmak, bedeninize ve sağlığınıza zararlı olabilir.

Bu yazı, aşırı yoğun egzersiz yaptığınızın belirtilerini anlamanıza yardımcı olacak, böylece hayalinizdeki vücuda ulaşma konusundaki hevesiniz, kursağınızda kalmayacak.

1. Performans seviyeleriniz düşer

Haftanın tüm günlerinde aynı pefromansı sergileyemeyebilirsiniz, bu yüzden performansınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız, bu normal olabilir. Ancak, belirlediğiniz hedeflere ulaşmak bir hayal haline gelirse, muhtemelen yoğun egzersiz size zarar veriyor. Aşırı egzersiz yapıyorsanız, kendinizi yorgun hissedebilir ve dayanıklılığınızı yitirirsiniz. Böyle bir durumda, kavrama gücünüzün zayıfladığını ve eklemlerinizde ek ağrı hissedeceğinizi unutmayın. Bu durumdan kararlılığınız da etkilenebilir.

2. Her zamankinden daha uzun süre acı hissedersiniz

Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız veya farklı bir egzersiz stiline geçtiyseniz, acı hissetmek doğaldır. Fakat düzenli egzersiz yapan bir kişiyseniz ve egzersiz tarzınızı değiştirmediyseniz ve normalden daha uzun süren olağandışı bir acı çekiyorsanız, muhtemelen kendinizi fazla yoruyorsunuz. Bu his, ağırlık kaldırmaya ilk başladığınızda hissettiğiniz hisse çok benzeyebilir.

3. Egzersiz yapma motivasyonunu kaybedersiniz

Her gün coşkuyla spor salonuna gittikten sonra aniden motivasyonunuzu kaybetmiş gibi görünüyorsanız, bu kendinizin fazla gerilmiş olabileceğinin bir işaretidir. Sonunda, bu motivasyon eksikliği, depresyona bile yol açabilir. Ve böyle bir durumda, kendinizi depresyonda hissetmenin nedenini anlamakta zorlanacaksınız.

4. Kendinizi hasta hissedersiniz

Düzenli egzersiz yapıyor ve sağlıklı bir yaşam sürüyorsanız, ancak düzenli olarak hastalanıyorsanız, bunun nedeni aşırı egzersiz yapmanız olabilir. Düzenli bir şekilde hasta oluyor ve aşırı egzersizin bazı belirtileri de görülebiliyorsa, egzersiz programınıza en yakın zamanda bir göz atın.

5. Kaslarınızı kaybedersiniz

Aşırı egzersiz yapıyorsanız, vücudunuz iyileşmesi için gerekli olan süreyi bulamaz ve kas geliştirmekten daha fazla kas kaybı gerçekleştirir. Bu durum, kas kaybına ve yaralanmalara neden olur. Bazı durumlarda, aşırı su tutma nedeniyle şişkinliğe de neden olabilir.

6. Kronik yaralanmalara yakalanırsınız

Bunlar tekrar eden veya iyileşmeyen yaralanmalardır. Bunun nedeni, vücudunuza iyileşmek için zaman vermeden fazla egzersiz yaptığınızda, oluşabileceğinden daha fazla kasın iyileşmemesidir. Bununla birlikte, egzersiz modeli nedeniyle de yaralanmalar meydana gelebilir, bu da aynı egzersizi çok uzun bir süre boyunca hiçbir değişiklik yapmadan tekrarladığınız anlamına gelir.

7. Uykuya dalmak zorlaşır

Aşırı egzersiz yapmak aşırı stres hormonlarına neden olabilir. Bu durum uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Ancak vücudunuzun yıkılan kasları iyileştirmek ve onları daha güçlü olanlarla değiştirmek için uygun miktarda uykuya ihtiyacı vardır. Bu nedenle aşırı egzersiz yapmak kısır bir döngüye yol açar.

İdeal egzersiz için yapılabilecekler

Sağlıklı beslenme: Öğünlerinizin hem mikro besinlerin hem de makro besinlerin uygun bir kombinasyonuna sahip olması çok önemlidir. Ayrıca, sadece proteinlere konsantre olmak çok büyük bir hatadır. Yeterli miktarda karbonhidrat ve yağ da almalısınız. Karbonhidratlar, vücuda kas kütlesini toplamak için gereken enerjiyi sağlar ve yağlar, testosteron ve diğer büyüme ile ilgili hormonların salgılanmasına yardımcı olur.

Yeterince uyuyun: En az 7-9 saat uyuyun. Çünkü uyurken, vücut zarar görmüş kasları onarmaya çalışır ve onları daha sağlıklı ve daha güçlü olanlarla değiştirir.

Stres seviyenizi düşürün: Duygusal bir stres aşamasından geçiyorsanız, egzersiz modelinizi hafifleterek bunu telafi etmek daha iyidir. Ağırlık kaldırma yerine, yoga veya hafif egzersiz yapmak daha iyi bir seçenek olabilir.

Her 6-12 haftada bir hafta ara verin: Bir mola vermek vücudun iyileşmesini ve güçlenmesini sağlar. Hafta sonundan sonra daha güçlü ve motive olacağınızı görünce şaşıracaksınız.

Bu belirtilerin herhangi birini yaşadınız mı?

Yorumlarda bize bahsedebilirsiniz.

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ