Yoğun antrenman sonrası beslenme

Uzman Diyetisyen Gizem Keservuran, yoğun antrenman sonrası beslenmenin nasıl olması gerektiğini anlattı.

Görüyorum; bu dönem bol bol yarışlara girip çıkıyoruz. Herkes maaşallah arı gibi. Yarıştan önce yoğun bir antrenman programına giriyoruz. Yarış sırasında üstün bir güç ve performans sağlıyoruz. Tüm bunlar olurken beslenmemize uykumuza düzenimizi ekstra dikkat ediyoruz. Fakat yarış bittikten sonra geriye sadece kutlama mı yapıyoruz? Zihninizin ve ruhunuz dışarıdan tebrikleri kabul ediyor. Peki siz de bedeninize yeterli ödülü verip onu kucaklıyor musunuz? Cevabınız dolu dolu bir EVET değil ise bu önerileri okuyalım.

Yarış sonrası beslenmenin önemi "recovery" yani yerine koyma, telafi etme ihtiyacını karşılamasıdır. Yoğun olarak kaybedilen enerjinin ve boşalan glikojen depolarının telafisi için:

- Kompleks karbonhidratlar ( tam tahıllı ekmek, tam buğday makarna, yeşil mercimek gibi) tüketilmelidir.

- Kas yıkımını engellemek için, hayvansal kaynaklı proteinler ( kırmızı et, hindi eti, yumurta gibi) tüketilmeli; yanı sıra, kas yapımını uyararak yıkımı engelleyen çinko takviyesi alınmalıdır.

- Uzun vadeli enerji kaynağı olan sağlıklı yağlar (zeytinyağı, avokado, hindistan cevizi yağı gibi) öğünlere eklenmelidir.

- Terlemeyle kaybedilen sodyum ve magnezyum minerallerinin telafisi için taze sebzeler tüketilmeli ve yarış akşamı, özellikle de kas yorgunluğunu engellemesi adına magnezyum takviyesi alınmalıdır.

- İdrar takibi ile dehidrasyon durumu gözlenmeli ve ihtiyaç duyulan su tüketimi sağlanmalıdır.

Dyt. Gizem Keservuran

Kadinvekadin.net özel içeriğidir.

Yorumlar

YORUM YAZ