Yoga ile yaşam enerjisi kazanın

Hindu felsefesinde önemli bir yeri olan yoga tekniğine, artık modern tıpta da sıkça başvuruluyor.

Yoga; düzgün duruş ve solunum aktivitesi içeren bir egzersiz programıdır. Yoganın, Sanskritçe'deki anlamı birliktir. Vücuda zindelik kazandıran yoganın; kanser, artrit ve kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklara bağlı semtompların giderilmesinde de yararlı olabileceği belirtilir. Yoganın, kanser veya diğer hastalıkları tedavi edebileceğine dair herhangi bilimsel bir kanıt yoktur ancak bu metodun yaşam kalitesini artırıcı bir unsur olduğu kabul edilir. Hindu felsefesi, diyet tarifleri, fizik egzersizleri ve meditasyonun harmanlandığı bu metod; zihin ve vücut arasında denge sağlamayı amaçlar. Bir yaşam tarzı olarak kabul edilen yoga; geleneksel Çin tıbbında 'chi' olarak tanımlanan hayat enerjisi ile yaşam gücü 'prana'nın geliştirilmesine yarayan bir yöntemdir.

STRESİ YOK EDER

Yoga uzmanları; bu metodun insanların fiziksel sağlığını iyileştirirken, ruhsal olarak da gevşemelerine ve sakinleşmelerine neden olduğunu savunur. Yoganın; stresi azalttığı, gücü artırdığı ve insanı fiziksel açıdan formda tuttuğuna dair kanıtlar mevcuttur. Sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu, uykusuzluğu yok ettiği ve zindelik hissi verdiği belirtilen bu yöntemin; Hindu felsefesinde yoga üstatlarına üstün güçler kazandırdığına da inanılır. Bu yöntemin öğreticileri ve üstatları olan yogilerin iddialarına göre yoga yapanlar; duyularını aşırı geliştirip açlık ve susuzluğu yenebilir, kalp atışı ve solunum gibi fizyolojik işlemleri de kontrol altına alabilirler. Araştırmalar yoganın kan basıncını, kalp hızını, solunumu, metabolizmayı, vücut ısısını, beyin dalgalarını, deri direncini ve diğer vücut fonksiyonlarını kontrol edebileceğini göstermiştir.

Amerikan Ulusal Sağlık Dairesi'nin raporuna göre; kanser, astım, diyabet, uyuşturucu bağımlılığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve migren tipi baş ağrısının medikal tedavisi sırasında tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olabileceği belirtilmiştir. Yoga ayrıca, diyet ve egzersiz sayesinde kolestrol seviyelerinin düşürülmesinde de etkili olabilir. Klinik çalışmalar; yoganın artrit ağrılarının ve özellikle de el bileğinde karpal tünel sendromuna ait semptomların giderilmesinde yardımcı olabileceğini göstermiştir.

BAZI HAREKETLER BEDENİ ZORLAYABİLİR

Tipik bir yoga uygulaması; 20 dakika ile 1 saat arasında devam eder. Uygulama; dik oturuş sırasında çok yavaş uygulanan yumuşak hareketlerle başlar. Bunlar, karın yoluyla derin ve yavaş solunum alarak uygulanır. Bir oturum; rehber eşliğinde gevşeme ve meditasyon da içerebilir. Yoga; bir öğreticinin aracılığı olmadan, tek başına veya toplu halde de uygulanabilir. Yoga hakkında birçok kitap, video ve CD mevcuttur. Temel yöntemler, bu belgelere bakılarak da öğrenilebilir. Bazı yoga duruşlarının yapılması çok güçtür. Kanser veya artrit ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıkları olan hastaların; eklem ve kasları devreye sokan bu hareketleri uygulamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.

5 BİN YILLIK GEÇMİŞE SAHİP

Yoga; zihin-vücut kontrol sistemleri içinde en eski yöntemdir ve ilk kez 5 bin yıl önce Hindistan'da uygulanmıştır. Yoga; Amerika'da ise ilk olarak 1840 yılında uygulandı. Ancak bu yöntem; yoga tekniklerini anlatan 'Sutrasmm' isimli kitabın İngilizce'ye çevrildiği 1880 yılına kadar pek tanınmadı. Bu tarihi kitap; yoganın temelini ve Hindu felsefesindeki yerini anlatıyordu. Yoganın tedavi edici özellikleri ise son 80 yıldır araştırmalara konu oluyor. Günümüzde uzmanlar; tedavi planlarında yoga tekniklerine de yer veriyor.

Yorumlar

Dr.Ayşegül Tohumcu 06-05-2013 20:11:36

1.yoga hindu felsefesi değildir. tüm dünyaya ait en eski kişisel gelişim ve bütünsel sağlık sistemidir. hindu felsefesi 5000 yıl öncesine dayanırken, en eski yoga metinleri 10.000 yıl önce mevcuttu. 2.namaz ile yogayı karşılaştırmak tamamen alakasız ve mantıksızdır. namaz bir ibadetken, yoga teknik ve formüllerden oluşan bir sağlık ve sağaltım sistemi ve bir bilimdir. namaz kılan, kılmayan, dini inancı olan ya da olmayan herkes "orijinal yoga sistemini" uygulayabilir.

namaz yolda koymaz 03-05-2013 15:54:36

yoga yapacaginiza namaz kilin, hem dünyalik hem ahiret hayatiniz icin.

aise 03-05-2013 12:12:18

namaz ile yasam enerjisi kazanin

YORUM YAZ