Yıllara meydan okuyacağınız besinler

Yediğiniz gıdaların mucizevi etkisini keşfedin

Abone Ol 

  Yaşlanmayı geciktirmek için çoğumuz bir ton ücret ödeyip kremler, serumlar hatta cerrahi operasyonlar için bıçak altına yatıyoruz. Ancak sağlıklı olmanın yolu öncelikle güzel sağlıklı bir diyetten geçer. Peki yediklerimiz yaşlanmayı ne kadar etkiliyor, hangi gıdalar yaşlanmayı geciktiriyor buyurun bakalım. 

 Havuç

Havuç içerisinde bulunan ve havuca rengini de veren beta karoten ile ön plana çıkmaktadır. Görme yetimiz yaşımız ilerledikçe azalabilir ve eskisinden daha az görmeye başlayabiliriz. Havuç içerisinde bulunan beta karoten ise bu durumu çok daha azaltır ve gecikmesini sağlar. Ayrıca havuç içerisinde bulunan beta karoteni vücudumuz A vitaminine çevirir ve vücudumuz kendi A vitaminini üretemediği için mutlaka havuç tüketmeliyiz.

Yağlı Balıklar

Somon, sardalya, uskumru ve hamsi gibi balık türleri protein bakımından çok zengindir ve yaşlanan ciltlere karşı önerilmektedir. Haftada bir ya da iki kez mutlaka balık tüketilmesi önerilmektedir. Soğuk sularda yaşayan balıklar kan dolaşımını hızlandıran ve kalp damar hastalıklarını önleyen Omega3 yağ asitlerini içermektedir. Omega3 asitleri yaşlanmayla ilgili bilişsel gerilemeyi önleyebilir.

Karaciğer

Ciğer cilt sağlığımız açısından çok etkilidir. Cildin elastikiyetini ve derinlemesine nemlenmesini destekleyen A ve B5 vitaminlerini içermektedir. Özellikle kanatlı karaciğerleri kırışıklıklara karşı gerçek bir koruyucudur. Aşırıya kaçmayacak şekilde haftada bir kez tüketilmelidir.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu