Yılbaşı alışverişinde tuzağa düşmeyin

Yeni yıla sayılı günler kala alışveriş merkezleri ve mağazalar cıvıl cıvıl. Tüketimin arttığı bu özel günde bilinçli alışveriş yapabilmeniz için bu önerileri dikkate almanız gerekiyor.

Vitrinler ışıklandırılmış, yılbaşına özel tasarlanmış, rengarenk süslenmiş. Tüketimin bu özel günlerde arttığına dikkat çeken uzmanlar, bilinçli alışveriş konusunda uyarıyor.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, yılbaşı öncesi dönemin alışverişin en fazla teşvik edildiği günler olduğuna dikkat çekerek 'bilinçli alışveriş' konusunda önerilerde bulundu.

Kampanyalar yanıltmasın

Yapılan kampanyalar en isteksiz kişiyi bile alışverişe yönlendirebiliyor. "Sadece bugün tüm ürünler yarı fiyatına", "200 TL ve üstü alışverişlerde 50 TL hediye çeki", "Aynı markadan iki ürün alırsanız üçüncüsü bizden size hediye", "Sevdikleriniz bunları hak ediyor" ve benzeri sloganlar kişide alışveriş yaptığında kazançlı çıkacağı yanılsaması oluşturuyor. Bu yanılsama gereksiz alışverişleri teşvik ediyor.

'Herkes gibi sen de almalısın' mesajı veriliyor

İnsanlar doğru ve yanlışı bulmaya çalışırken bazen başkalarının davranışlarını izleyip örnek alırlar. Mağazaları dolduran insanları görmek, toplumun dışında kalmak istemeyen kişi de "Herkes bir şeyler aldığına göre ben de almalıyım" düşüncesine neden olabiliyor. Sanki herkes gibi alışveriş yapmamak hatalı bir davranışmış gibi algılanıyor böyle durumlarda.

Alışveriş takıntısı olanlar için yılbaşı riskli

Tabii bu soğuk kış gününde canlı renklerin ve eğlenceli müziklerin çekiciliğini de atlamamak lazım. Sadece alışveriş merkezlerinde değil artık sokak ortasında dahi size sıcak içecekler sunup ürün tanıtan kişilere rastlamak mümkün. Size gülümseyerek yaklaşıp cana yakın bir duruş sergileyen satış elemanını dost gibi görme ve onun bu yakınlığı karşısında satma istediği şeyi reddetmek ayıp olacakmış gibi hissetmek alışverişi kolaylaştırabiliyor. Özellikle alışveriş takıntısı olanlar için en riskli dönem yılbaşı. Çünkü alışveriş yapmayı akılca hale getirmek için birçok bahane var.

Tuzağa düşmemek için bunlara dikkat

- Yılbaşı alışverişi sırasında sorun yaşamamak için, öncelikle bütçenizi belirleyin.

- Bütçenizin esneyebileceği üst limiti belirleyin.

- Kimlere hediye alacağınızın bir listesini çıkarın.

- Bu kişilere ne alabileceğinizin planını yapın.

- Almayı hedeflediğiniz ürünlerin hangi mağazalarda olduğunu belirleyin.

- Alışveriş sırasında sadece önceden belirlediğiniz şeyleri satın alın, kendinize bir şeyler almayın.

- Eğer, alışveriş sırasında ilgi çekici yeni seçeneklerle karşılaşırsanız biraz bekleyin. Bu yeni seçeneğin o kişiye mi yoksa size mi daha uygun olacağını düşünün.

- Satış elemanlarının "bunun yanına şu çok iyi gider" önerilerini dikkate almayın.

- Yorgunsanız ve açsanız öncelikle dinlenin ve bir şeyler atıştırın, alışverişe sonra devam edin.

Yarım elma gönül alma

Yılbaşında sevdiklerinize hediye vermek, geçen yılda onunla hayatı paylaşmaktan mutlu olduğunuzu ve yeni yılda da onu hayatınızda görmek istediğinizi anlatmanın bir yoludur. "Çam sakızı çoban armağanı" ve "yarım elma gönül alma" deyişlerini unutmayalım. Sevdiklerimize onları düşündüğümüz ve değer verdiğimizi gösteren mütevazı hediyeler yeterli olacaktır. Hatta kişinin kendisinin emek vererek hazırladığı bir hediye çok daha anlamlı olacaktır.

Yorumlar

YORUM YAZ